Mesterséges zátony-ügyek
KülföldMáltán máris rongálják az egyik frissen elsüllyesztett roncsot, míg máshol a névadókkal finanszíroztatnák a terveket.

Időnként a roncsok más jellegű szenvedélyeket is táplálnak. Mi is hírt adtunk arról, hogy a közelmúltban víz alá került Málta szigete mellett a P29-es hadihajó, de néhányan úgy döntöttek, pár szuvenírt mindenképpen begyűjtenek a roncsról- amíg még lehet. A helyi búvárbázisokat tömörítő szervezet a kormányathoz fordul védelemért. Azért furcsa ez a gyűjtőszenvedély, mert az ember úgy érezné, itt korántsem olyan történelmi jelentőségű hajókról van szó. A történet másik oldala viszont az, hogy aki ezekről a roncsokról feszeget le alkatrészeket, békén hagyja a kagylókat, sünöket, korallokat. Vagy éppen ez a cél?
Más helyeken, ahol még csak a tervezés fázisánál tartanak, a lopás még nem gond. Egy Amerikából származó hír kapcsán viszont újból elgondolkodtam: hogy számolták ki, hogy az egyik floridai megyébe tervezett 23(!) zátony nagyjából 391,000 dollárba fog kerülni? És főleg: mi kerül majdnem nyolcvan millió forintba azon, hogy beton talpfákat és kiszuperált vascsöveket süllyesztenek a tengerbe pár helyen?
St. Lucie megye illetékesei ugyanis ezt tervezik. Szokás szerint az ötlet minden szempontból hibátlannak ígérkezik, mert az anyagok nem a hulladéklerakóba kerülnek, új élőhelyek alakulnak ki, halászok és búvárok nagy örömére, és majd dől a pénz a turistáktól is- minden nagy elképzelés így indul. Aztán néha más a vége, mint a gumizátony esetében, ahol most éppen arra kell a pénz, hogy felszámolják valahogy. St. Lucie megye még arra gyűjt, hogy a fent említett 391,000 dollár összejöjjön, és erre is van egy nagy ötletük: a 23 zátony névadói jogait 20,000 dollárért meg lehet venni. A nevek -cégeké vagy magánszemélyeké- kis táblákon lesznek a zátonyok mellett, és minden térképre is rákerülnek. Az illetékesek abban bíznak, hogy nagy lesz az érdeklődés, mert ez imázsjavító lépés, afféle "környezetvédelmi dolog".
GR