Minden évre új roncs
KülföldEgy kedvtelési búvár, Dr Harry Wong kitalálta, mihez kezdjen a Navy a kiszuperált hajóival: süllyessze el őket mesterséges zátonynak.

Persze addig még van mit dolgozni, elsősorban a pénzt kell előteremteni és a majdnem tucatnyi engedélyt kell megszerezni. A mesterséges zátonyok sorának megteremtéséhez ugyanis öt év és kétmillió dollár kell, hiszen a hajókat le kell szerelni, meg kell tisztítani, fel kell készíteni és el kell süllyeszteni. Bár ijesztően hangzik, volt már, akinek sikerült. A San Diegónál nyugvó Yukon romboló 2001-es elsüllyesztéséhez 11 különböző állami intézménytől szereztek be jóváhagyást.
Harry Wong már 1974 óta búvárkodik Kaliforniában és máshol. Így jött rá, hogy a hajóroncsok közelében milyen pezsgő az élet a karib térségben, és arra gondolt, a mesterséges zátonyok a hazai vizeknek is jót tennének, ahol folyamatosan csökken a halak száma. Ráadásul ezek a hajók sok búvárt vonzanának Kaliforniába. A haditengerészet és a US Maritime Administration pozitívan reagált az ötletre. Csak a Maritime Administration 125 szolgálatból kivont hajóval rendelkezik, ami mehetne a roncstelepre, tehát alapanyag lenne bőven. ők egyébként több hajóelsüllyesztésben közreműködnek most is, például Floridában.
A környezetvédők közül sokan viszont egyáltalán nem lelkesek a programtól. Van, aki szerint nem a roncsokhoz van köze a halak számának, hanem a túlhalászáshoz. Sőt, állítják, éppenséggel még rossz is lehet hosszú távon, hiszen ha a roncs vonzza a halakat, többen lesznek egy kis körzetben, a halászok is oda fognak járni a jó fogás reményében. Ráadásul azt is fontosnak gondolják, hogy az elsüllyesztett roncson ne legyenek szennyezők, a helyzete legyen stabil, ne legyen káros hatással a tengerre. A hadihajók ugyanis számtalan természetkárosító anyagot bocsájthatnának ki, a festékektől kezdve a nehézfémekig.
A törvények valamelyest mégis Wongot segítik. Amióta az USA-ban nem engedélyezett a számtalan káros anyagot tartalmazó roncsok exportja fejlődő országokba, több tucat hajó rozsdásodik az újrafeldolgozásra várva. Egy vizsgálat szerint pedig a roncsként való elsüllyesztés kifejezetten környezetbarát- feltéve, hogy ha mindent eltávolítanak a hajóról. Harry Wong tehát már ki is szemelte a céljainak megfelelő hajókat. A tulajdonos hivatal nem ellenzi az elsüllyesztést, viszont leszögezték: pénzt nem adnak hozzá. Így aztán folyik a gyűjtés, az egyezkedés, ki tud munkával hozzájárulni a tisztításhoz, mint például a hónapokig késleltetett Oriskany program esetén történt, és Wong szeretné, ha az érdekelt cégek, szállodák is adományoznának pénzt. Mint elmondta, pontosan senki nem tudná megmondani, mit kell még megtenni a cél érdekében. De van egy elképzelés, amit szeretnének valóra váltani.
[ Inside Bay Area ]