Amit a mozgókép elbír
A búvárkodásrólSzintén felszerelésproblémáról szól a következő videó, ám itt már pánikhelyzet is követi. A víz alatt vidáman bukfencező búvár azzal nem számol, hogy a reduktor szájrésze lazán van rögzítve, és egy erősebb mozdulat után a csutorából csak víz jön. A videó érdekessége az, hogy a valós pánikhelyzetben kapkodva cselekvő búvár a külső szemlélő számára logikus megoldás helyett, ami a saját oktopuszának használata lenne, a társát "támadja le". Jó példa arra, hogy nem mindig a legcélszerűbb utat választja a búvár.
Szintén pánikhelyzetről készült ez a videó. A mélymerülést végrehajtó búvár túlságosan kapkodja a levegőt, és amikor úgy érzi, hogy nem jön semmi, irány a felszín, hiába próbálja nyugtatni a társ. Biztosan mindenki emlékszik még a kezdő tanfolyamon sulykolt elvre, miszerint először meg kell állni, le kell nyugodni és utána higgadtan kell cselekedni. Ám tudjuk (és látjuk) a valóság nem mindig esik egybe az elmélettel.
Ha már vízbejutásos videóval kezdtük a sort, zárjuk egy balul sikerült kimászással. Ha hullámos a víz, akkor még a rutinos búvároknak sem könnyű a dolga, hiába parti merülésről van szó. Ha mindez egy kis ügyetlenséggel párosul, könnyen lehet sérülés a vége. Persze az is felmerülhet, hiába fizet valaki sokat egy búvártúráért, néha, ha nagyon rosszak a körülmények, inkább nemet kell mondani a merülésre.
Természetesen a fentiekkel lehet vitatkozni, sőt, a cikk fórumában akár hasonló videókat is közre lehet adni. Éppen az lenne a cél, hogy beszélgessünk a búvárkodás kockázatairól, ne pedig elkenjük azokat.
GR