Csúcsrobot kutatja a Fekete-tenger mélyét
TudományRobert Ballard egy különlegesen megépített robottal végrehajtott expedícióra készül a Fekete-tengerben, hogy elsüllyedt hajókat is keressen.
Robert Ballard, a Rhode Island-i Egyetem oceánográfusa 1985-ben a Titanic roncsának megtalálásával vált világhírűvé, ám most a DOERRI (Delaware-i Oceánográfiai és Környezeti Távirányítású Kutatószerkezet) névre keresztelt robottal új területet szeretnének felfedezni. A speciális készülékkel a - több éve vizsgált - Fekete- és az Égei-tenger fenekét szeretnék végigpásztázni, ahol az ősidőkben használt kereskedelmi utakat szeretnék felderíteni.
Art Trembanis, a Delaware-i Egyetem tengeri kutatója szerint a csoport a DOERRi-vel először egy tavaly talált, bizánci kori hajóroncshoz szeretne visszatérni, és emellett más roncsokat is szeretnének megtalálni. A kutatók az oxigénszegény környezet miatt nagyon jó állapotban megmaradt roncsok fellelésében reménykednek, emellett a földtani mérésekkel végre megérthetik majd a tengerfenék kialakulásának dinamikáját is.
A csoport a 109 kilós szerkezettel szonáros letapogatást végez majd a 200 méter mélyen fekvő tengerfenékről, ám a készülék emellett a hőmérséklet, sótartalom és oxigénszint mérésére is alkalmas. A DOERRI az adatokat a hajóra továbbítja, ahonnan azokat műholdas kapcsolattal azonnal elérhetővé teszik majd az amerikai egyetemek és tudományos kutatóközpontok számára.
Ballard szerint a modern expedíciók szép lassan az űrkutató küldetésekhez hasonlítanak majd, hiszen a Fekete-tengeren dolgozók tevékenységét a modern kori technikai vívmányok segítségével a Föld egy másik pontjáról irányítják és ellenőrzik.
[ Múlt-kor ]