Cápával cápára
KörnyezetvédelemEgy hír szerint Dél-Afrikában azért fognak ki cápákat, hogy a májukat használják a ketreces túrák során csaliként.
A vitát egy fotót robbantotta ki, amin halászokat örökítettek meg hétkopoltyús tehéncápák (Notorynchus cepedianus) kifogása közben. A nagyjából másfél tonnányi fogásról azt gyanítják, hogy egyenesen a cápás túrák helyszínére kerültek. A kapcsolódó blogbejegyzés így fogalmaz: "A tetemeket Ausztráliába exportálják és a májakat (hihetetlen-e vagy sem) néhány ketreces merültetést szervező cég veszi Gansbaai-ban hogy a fehér cápákat odavonzzák... mindezt a cápavédelem nevében."
A túrákat szervezők közül van, aki elutasítja ezt a módszert, mert elfogadhatlannak tartja cápák lemészárlását más cápák megismertetése érdekében. Ugyan ez nem törvényellenes eljárás, mégis etikátlan- a pénzéhség viszont sokakat sarkall arra, hogy cápamájat használjanak, míg mások maradnak a fel nem használható darabok, például halfejek használatánál. Pedig a tehéncápák értéke is megkérdőjelezhetetlen, a fokvárosi búvárok szerint nagy élmény a merülés ezekkel az állatokkal, csak az a kérdés, nem kerülnek-e veszélybe a halászat miatt. Meghatározott kvóták alapján (például egy sporthorgász naponta tizet) foghatóak, de a hivatal szerint ezek a fajok inkább csak véletlenül kerültek a halászok zsákmányába, mert a húsuk nem ér túl sokat. Arról jelenleg nem nagyon van információ, mekkora az állomány. Az tény, hogy teljes védelmet jelenleg csak három cápafaj élvez Dél-Afrikában: a nagy fehér, a cetcápa és az óriáscápa. A környezetvédők sürgetik, hogy a kormányzat minden cápára kiterjedően foglalkozzon a védelem kérdésével.
[ iol.co.za ]