Cél a fenntarthatóság
KörnyezetvédelemHosszú viták után az Európai Parlament bizottsága döntött a Közös Halászati Politika reformjáról.
A legfontosabb részletek:
- 2015-től a kvótákat a legnagyobb fenntartható hozam elvén kell meghatározni annak érdekében, hogy 2020-ra az állományok helyre tudjanak állni.
- Be kell tiltani a visszadobást egy meghatározott időkereten belül, és létre kell hozni egy alapot az adatgyűjtések és az ellenőrzések támogatására.
- A halászati iparnak hozzá kell járulnia az adatgyűjtések és ellenőrzések költségeihez.
- Be kell fagyasztani azon halászok támogatását, melyek nem tartják be a halászati szabályokat, és be kell fagyasztani azon tagállamok támogatását, melyek nem dolgozzák ki az EU által meghatározott halászati szabályozásokat.
- A halászati kapacitást a halászati lehetőségek méretéhez kell igazítani, és fel kell mérni az egyes tagállamok halászati kapacitását.
- A környezetvédelmi előírásokat integrálni kell, és létre kell hozni az olyan vízterületek hálózatát, ahol a halállományok meg tudnak újulni.
- Átláthatóbb halászati jogalkotási folyamatok és gazdálkodások szükségesek.
Végre sikerült elérni, hogy az EP-képviselők is az értelmetlen, pazarló "selejtezés" ellen foglaljanak állást. A kvóták meghatározásában nagy szerepet kap a tudomány, és állítólag úgy szeretnék módosítani az előírásokat, hogy az a kisebb halászhajókat üzemeltetők számára kedvezzen. Az EP majd 2013 első negyedévében szavaz az előterjesztésről. Az EU-ban egyre komolyabban veszik a tengerek élővilágának védelmét, Maria Damanaki halászati és tengerügyi biztos a közelmúltban mutatta be új tanácsadóját, Pierre-Yves Cousteau-t, a híres búvár, Jacques-Yves fiát.
[ halaszat.blog.hu nyomán ]