Halpusztulás: az EU közbelép?
KörnyezetvédelemA nagy halásznemzetekkel, így Franciaországgal és Spanyolországgal történt megegyezés után átfogó tonhal- és angolnamentési tervben állapodtak meg az uniós államok.
A mezőgazdasági miniszterek előtt levő halászati tervekben ezenkívül a főként az Európa keleti felén túlhalászott - a Balti-tengerben már-már kihalással fenyegetett - tőkehalmentés programja is szerepel, e fajta számára elsősorban Németország szorgalmaz hosszú távra szóló megmentési tervet.
A tonhalat - amely a római idők óta élelemforrás és kereskedelmi cikk - most a túlhalászás és a jövedelmező japán szusipiac növekvő kereslete fenyegeti. Jelenleg 50 ezer tonnányit fognak ki évente, ami a fenntartási szint kétszerese. Halászati szakértők, környezetvédők és az iparág képviselői is hangsúlyozták, hogy sürgősen lépéseket kell tenni a faj megmentéséért. A világ tonhalzsákmányának felét francia, olasz és spanyol hajók fogják. A halfaj két legjelentősebb állománya az Atlanti-óceán nyugati és keleti részén él, utóbbi 80 százaléka a Földközi-tengerben található - közölte korábban a Greenpeace.
A sérülékeny kékúszójú tonhalat a túl nagy kapacitású halászati flották, az előírások megkerülése céljából megengedőbb országok zászlói ("olcsó lobogó") alatt futó hajók és az újabban megjelenő tonhaltelepek fenyegetik. A tonhaltelep olyan gazdálkodási forma, ahol az elfogott halakat tenyésztelepeken hizlalják, majd magasabb áron eladják. Az elmúlt húsz évben a hal állománynagysága 80 százalékkal csökkent - a kékúszójú tonhal napjai kétségtelenül meg vannak számlálva, ha a helyzet nem változik.
[ FigyelőNet ]