Bojkott a kékuszonyú tonhal érdekében
KörnyezetvédelemAz egyre több tudatos vásárló mellett azon séfek, éttermek és kiskereskedők száma is gyarapodik, akik nemet mondtak a közkedvelt tonhal forgalmazására.
"Az egyik legsikeresebb ételünk a kékúszójú tonhalból készül, de a halállomány kritikus helyzete miatt most mégis levettük az étlapról" - mondta Sergi Arola, spanyol sztárséf. "Úgy érzem, nem csak az ételek ízére kell gondot fordítanom, hanem arra is, hogy az összetevők fenntartható forrásból származzanak."
A WWF petícióját 15.941-en írták alá, melyet a marokkói Marakeshben adtak át a legnagyobb halásztársaságok döntéshozóinak. Itt találkozott ugyanis az Atlanti Tonhalak Védelmének Nemzetközi Bizottsága (ICCAT), hogy döntést hozzanak a Földközi-tengeri kékuszonyú tonhal jövőjét illetően. Hiába tagja 46 ország a szervezetnek, mégis a megengedett mennyiségnél 40-50%-kal több tonhalat fognak ki a hivatalos adatok szerint. A mértéktelen túlhalászás miatt a kipusztulás fenyegeti a fajt.
A WWF szerint elérkezett az idő, hogy az ICCAT figyelembe vegye a piac növekvő ódzkodását a tonhalmészárlástól, és végre a tudománnyal egyetértve beváltsa az eddig csak üres ígéreteit. Az ICCAT saját jelentésében is az áll, hogy a kékúszójú tonhal állományának helyreállítása érdekében a halászat ideiglenes beszüntetésére lenne szükség. Az ICCAT tagjai különböző országok, nemzetközi szervezetek és szakemberek nyomása alatt állnak, ami egyre fokozódik vezető éttermeik, séfjeik és piacaik felől is.
Dr. Sergi Tudela, a WWF földközi-tengeri halászattal foglalkozó szakembere megjegyezte, hogy amennyiben ezen a héten az ICCAT nem cselekszik Marakeshben a faj fennmaradása érdekében, a halászat ellenőrzése és korlátozása helyett kereskedelmi tilalomra lesz szükség.
[ WWF ]