A legek cápái
Tudomány3/3. oldal
A legszokatlanabb életmódú
A cápafajok túlnyomó többsége húsevő, illetve három faj, nevezetesen az érdescápa (Rhincodon typus) az óriáscápa (Cetorhinus maximus), valamint az óriásszájú cápa (Megachasma pelagios) plankton-szűrögető ragadozó. Az aktívan vadászó cápákétól eltérő, szokatlan, parazita életmódhoz alkalmazkodott a legfeljebb fél méter hosszú szivarcápa (Isistius brasiliensis). A szivarcápa alsó álkapcsában az állat méretéhez képest aránytalanul nagy, és a koronájuknál összenőtt, fűrészlap-szerű fogazatot találunk. Ez a faj is, a bemutatott törpe tüskéscápához hasonlóan, a világító cápák családjába tartozik. Amíg nappal, háromezer méternél is mélyebben, az abisszikus régióban tartózkodik, addig éjszaka -zsákmányoláskor- a felszíni vízrétegekig emelkedik. Ezzel a teljesítménnyel egyike a napi periodicitású, legjelentősebb vertikális szintkülönbséggel vándorló tengeri élőlényeknek. Rendkívül éles fogaival sebet ejt az áldozata bőrén, majd rátapadva, a vérét szívogatja. Miután jóllakott, ismét alászáll a feneketlen óceáni mélységekbe. Áldozatai között egyaránt megtaláljuk a ceteket, vagy a nagytestű nyílt-vízi csontoshalakat ugyanúgy, mint a méretesebb más cápafajokat. A szivarcápa harapásának nyomát már sikerült felfedezni egy meglehetősen szokatlan "áldozaton", a U.S. Navy egyik nukleáris támadó tengeralattjárójának a gumírozott borításán is.
A legveszélyesebb
A legveszélyesebb
|
A leghosszabb életű
Valódi matuzsálemi kort élhet meg -az amúgy egyik legnagyobb testű húsevő cápa -, a boreális, sarkvidéki tengerekben honos grönlandi cápa (Sominosus microcephalus). Az életkort, a fák évgyűrűihez hasonlóan, a porcból álló cápacsigolyák növekedési vonalaiból lehet megállapítani. Nos, a grönlandi cápák -hacsak idő előtt nem végzik be pályafutásukat egy eszkimó lék horgán- életkora elérheti akár a 200 évet is.
A legszebb
Az előzőekhez képest, ez egy meglehetősen szubjektív kategória. A Cápaenciklopédia szerzőjeként -természetesen fenntartva az ezzel kapcsolatos tévedés jogát- a cápa szépségverseny első helyezettjeként, a magam részéről a kékcápára (Prionace galuca) adom a voksomat. Talán ez a faj rendelkezik a legtökéletesebb hidrodinamikai testfelépítéssel. Karcsú, vadászrepülőhöz hasonló testfelépítése, kobaltkék háta és hófehér hasa nem csak a cápák világa, hanem a nyílt tengerek egyik legszebb lakójává varázsolja ezt a pompás cápafajt. Minden más, ettől eltérő szavazatot is megértéssel fogadok azonban, hiszen a cápák világa önmagában is lenyűgöző, és csodálatos.
Képek, szöveg:
Dr. Elter Tamás
PADI Instructor, az American Elasmobranch Society tagja,
MARINE LIFE SHARK PROJECT
www.marinelife.hu