A lebombó halászháló a megoldás?
KörnyezetvédelemAz un. szellemhálók sajnos nem misztikus teremtmények, hanem a szomorú valóság.
Az un. szellemhálók sajnos nem misztikus teremtmények, hanem a szomorú valóság. A modern műanyag alapú halászhálók miután valami okból a tengerbe marad (beakad, elvesztik, stb), a munkáját tovább végzi: elkapja és megöli a tengeri élővilágot, ideértve a teknősöket, bálnákat, cetcápákat sőt, találtak már elpusztult jegesmedvét is szellemhálóba gabajodva. Amíg régen a kötélből készült hálók idővel azért elbomlottak, és mivel drágák voltak a halászok igyekeztek megmenteni, a modern műanyag háló olcsó, így könnyen veszni hagyják.
A kutatók szerint a szellemhálók a legnagyobb gyilkosok az óceánokban, és nem csak hatalmas számuk miatt. Több száz kilométernyi háló veszik el minden egyes évben, ami nagyjából soha, vagy nagyon-nagyon hosszú idő után bomlik le. A hálók nem csak az állatokat, de a kemény és lágy korallokat is, így komplett ökorendszereket is képesek tönkretenni.
A környezettudatos búvárok sokat tesznek az ügy érdekében olyan szervezeteknek köszönhetően, mint pl. a Ghost Fishing Foundation. De a harcuk szélmalomharc, képtelenség annyi hálót begyűjteni, mint amennyivel nő a számuk évről évre. Mi lenne a megoldás?
Egy új tanulmány szerint a megoldás a biológiailag lebomló háló lehetne. A kutatók olyan ígéretes eredményekkel kecsegtető keveréken kísérleteznek, amely amellett, hogy lebomlik, használatában hasonló a jelenlegi hálókéhoz. Ez azért fontos, mert ha gyengébb lenne, a halászokat nehéz lesz rávenni a használatára.
A laboratóriumi kísérletek alapján az új háló képességei bár alulmúlták a hagyományos hálóét (kisebb volt a szakítószilárdsága), a valós halászati tesztek alapján tökéletesen alkalmas volt a régi kiváltására, amellett, hogy 24 hónap tengervízben töltött idő után elbomlik. Ez csak az első lépés, még több tesztre van szükség, hogy a háló még vonzóbb legyen a halászok számára, de a jelenlegi eredmények nagyon meggyőzőek.
Természetesen ez a háló, ha egyszer piacra kerül önmagában nem elég. Szükség lenne további szabályozásra, amely megakadályozná, hogy még több háló kerüljön a tengerbe, például a hálót biztonságosabb rögzítésének előírásával, vagy a régi sérült háló tengerbe dobásának megakadályozásával.
[ mnn.com ]