Végtelenített halászhálók
KörnyezetvédelemA gyors és hatékony halászat néhány országban még napjainkban is a végtelenített halászhálókra alapul. Tajvanon, Koreában, az indonéz szigetvilágban és Japánban a nagyipari halászat teljes egészében ezzel a módszerrel történik.
A végtelenített halászhálók az 1,6 km-estől akár a 100 km-es hosszúságot is elérhetik, és nagyjából 5 méteres mélységűek, melyeket csalikkal tűzdelnek meg. A speciális halászhajók a hálókat 10-24 órás időszakonként feltekercselik, és a zsákmányt feldolgozzák. A hálóban nem csak a gazdaságilag értékesként számon tartott halfajok akadnak fent, hanem belegabalyodnak és keserves szenvedés után fulladnak meg évente bálnák, delfinek, fókák, teknősök és tengeri madarak tízezrei - értelmetlenül.
A tonhalhalászok például tudatosan delfiniskolák köré vetik ki hálójukat, mert a tonhalak előszeretettel úsznak a delfinrajok alatt. Így elég csak a delfineket felfedezni, a gazdag zsákmány máris garantált. A delfinek értelmetlen és kegyetlen halála pedig - ebben az esetben - csak a ’szükséges veszteség’.
A végtelenített halászhálók nem csak haszonszerzés közben veszélyeztetik a környezetet. Speciális gyártási technológiával készülnek, nem lebomló műanyagból, mely azonban könnyen megsérül. A leszakadt műanyag halászhálók szellemként lebegnek az óceánok vizében, és alattomosan rejtve maradnak az arra úszó vagy repülő állatok érzékszervei előtt. A felelőtlen halászat számos, tengerben élő állatfaj kihalását okozta és okozza mind a mai napig.
Kristóf Veronika
[ Sea Shepherd ]