Csőd az izlandi bálnavadászat?
KörnyezetvédelemA sokakat megdöbbentő hírt számos helyen olvashattuk a bálnavadászat újbóli elindulásáról. A háttérről küldött nekünk érdekes, szokása szerint szenvedélyes írást Kristóf Veronika.

Hiteles gazdasági elemzések támasztják alá a környezetvédők feltételezését, miszerint az izlandi bálnavadászok által elejtett állatok húsa nem Izlandon talál felvevőpiacra. Az elemzések 1-8% közé becsülik az izlandi lakosok által elfogyasztott bálnahús arányát. A lakosság körében végzett közvélemény-kutatás eredménye is ezt támasztja alá: a válaszadók többsége kifejezetten kellemetlen, rosszízű tápláléknak írta le a bálnahúst. Az európai bálnavadász nemzetek (Norvégia és Izland) elsődleges piaca Japánban található. Bár a bálnahús jelenleg ott is gondot okoz: az egyre emelkedő vadászati kvóta következtében a japán raktárak zsúfolásig telve állnak eladatlan, lefagyasztott bálnahússal. Fumiko Saiga - Izland japán nagykövete - október 23-án közölte, hogy országa nem tart igényt az izlandi bálnahúsra, hiszen Japánban hegyekben áll az eladatlan ’tudományos’ bálnavadászatból származó bálnahús.
A bálnavadászat nemzetgazdaságra gyakorolt hatása maga a gazdasági és erkölcsi csőd: a szigonyágyúk ’tökéletesítésére’ eltékozolt pénz; a bálnavadászati ágazat állami támogatása; a kieső idegenforgalmi bevételek (4 nap alatt közel 1000 turista mondta le azonnal az izlandi utazását, a bálnavadászat elleni megvetés kifejezéseként- köszönjük!); a környezetvédő szervezetek által meghirdetett teljes körű bojkott általános gazdasági bevétel-csökkenést prognosztizál; a világ számos kormánya pedig azonnali és határozott tiltakozásának adott hangot...

A Sea Shepherdet váratlanul érte a mostani izlandi bejelentés, ezért nekik most nem áll módjukban, hasonlóan lényegre törő akcióval reagálni, mint 20 éve, hiszen ők jelenleg már felkészülési időszakukat töltik Melbourne-ben, majd decemberben és januárban az 1986 óta Antarktiszi Bálnavédelmi Területen zajló japán ’tudományos’ bálnavadászok szigonyágyúitól fogják oltalmazni a védtelen bálnákat, remélhetően sok sikerrel.
Kristóf Veronika, Sea Shepherd aktivista