Rájöttek, miért pusztulnak sorra a szürke bálnák
Környezetvédelem... és a válasz nem túl megnyugtató, az Alaszka körüli sarkvidéki vizek melegedése lehet a felelős.
Az Alaszka körüli sarkvidéki vizek melegedése lehet a felelős annak a többtucatnyi szürke bálnának az elpusztulásáért, amelyek tetemét az elmúlt hetekben sodorta partra a víz az Egyesült Államok nyugati részén.
Az amerikai Nemzeti Óceán-és Légkörkutató Hivatal (NOAA) szerint idén eddig 57 szürke bálna vetődött partra és pusztult el a Kaliforniától Alaszkáig terjedő partvonal mentén. "A bálnák a mexikói telelőhelyeikről úsznak fel északra, ám a jelek szerint út közben elfogy az energiájuk" – mondta Michael Milstein, a NOAA szóvivője.
Az eddig megvizsgált tetemek alapján a kutatók arra jutottak, hogy a tengeri emlősök kiéheztek. A szakemberek elmélete szerint a bálnák nem jutottak elegendő táplálékhoz múlt nyáron az Alaszka partjaihoz közeli "nyári rezidenciájukon" a Bering-tengerben és a Csukcs-tengerben. A szürke bálnák abban a térségben eszik a legtöbbet egy évben és ott raktározzák el a zsírtartalékokat a következő nyárig, vagyis pusztulásuk okát is északon kell keresni.
Az elpusztult állatok többségére a San Franciscó-i öböl és a Puget-tengerszoros környékén találtak rá. Milstein szerint a bálnák talán táplálékszerzés céljából álltak meg, de az is lehet, hogy "kimerültek és pihenőhelyet kerestek maguknak".
A kutatók szerint ugyanakkor más oka is lehet a bálnák pusztulásának. A szürke bálnák északkelet-csendes-óceáni populációja ugyanis nagyjából 27 ezer egyedre szaporodott, ami azt jelenti, hogy az állatoknak talán versengeniük kell a táplálékért. "Ahogy egyre nő a populáció, úgy egyre több állat fog elhullani időre időre" – jegyezte meg Milstein.
A Bering-tenger és a Csukcs-tenger rendkívüli melegedést mutat 2016 óta, ami rekordmagas vagy rekordhoz közeli vízfelszíni hőmérsékletet és a tengeri jég példátlan megfogyatkozását jelenti. A klímakutatók és biológusok szerint a tengeri jég hiánya és az ebből fakadó rendkívüli meleg, számos aggasztó problémával, köztük a madarak és fókák pusztulásával áll összefüggésben a térségben. Az egész táplálékláncra hatással van, az algáktól kezdve a világítórákokig.
[ HVG ]