Bálna tetemet találtak az adrián
KülföldHorvát búvárok Mali Losinj közelében, egy – a tengerfenékhez közel sodródó –, élettelen bálna tetemére bukkantak.
A mintegy 11, 7 méter hosszú barázdás bálna (Balaenoptera physalus) fokozottan veszélyeztetett állatfajta, aminek most föllelt tetemét a Kék Világ szakemberei – szándékuk szerint – nem fogják sem elszállítani, sem kivenni a vízből, mivel méreteinél fogva, valamint a helyszín terepviszonyainak alkalmatlansága okán ez nem lenne kivitelezhető.
A szóban forgó tetem egy valaha – vélhetően jóval nagyobb – nőstény borja lehetett, szintén nőstény volt. A születésük pillanatában is 5-6 méter nagyságú bálnaborjak az anyjuk mellett maradnak és táplálkoznak mintegy 6-8 hónapig, folyamatosan növekedve, amikor is a különválásukra elérik a 10-12 méteres hosszúságot.
Ebből arra következtetnek a szakemberek, hogy a kimúlt bálna még fiatal lehetett. Mivel külső sérülésnek nyoma nincs rajta, viszont soványnak, alultápláltnak tűnt, és a testén is olyan élősködők jelenlétét mutatták ki, amelyeket csak egy erősen legyengült, leggyakrabban immunhiányos egyedeknél tapasztalni, vélhetően valami betegség végzett vele.
A Kék Világ munkatársai arra számítanak, hogy a tengervízben lebomló tetem lágy részeinek eltűnése után a kimúlt barázdás bálna csontvázát partra vontathatják, ahol majd preparátorok segítségével a csontok szerkezete megtisztítható, konzerválható lesz, és egy majdani kiállításon bemutathatják a nagyközönségnek.
Az Adrián ritkán fellelhető bálnák közül a leggyakoribb látogató a grönlandi bálna (Balaena mysticetus), de időnként más fajtájú, szintén termetes és békés vízi emlősök is betévednek a dalmáciai tengerrészekre.
[ Delta , Blue World ]