Általános: Nincs ideális időszak, a nyílt vizek nyáron a felszínen 20 fok környékére melegszenek, de ilyenkor a látótávolság akár egy méter alá is csökkenhet. Tavasszal - ősszel a vizek 10-15 fok körüliek, ilyenkor 3-10 métert is elérheti a látótávolság. Télen jég alá merülve találjuk a legtisztább, és a leghidegebb vizet. Legtöbb helyen valamiféle belépő díjra lehet számítani.
Dekompressziós kamra: Budapest Tel: +36 (1) 391-5302 , Mobil: +36 (30) 269-9436, Általános balesetek esetén mentők száma 104. |
Magyarország nem tartozik a búvárkodás szempontjából elkényeztetett országok közé. A nyílt vízi merülőhelyként ismert édesvízű tavak között több is akad, ahol rendszeresen merülnek, de erősen változó az, hogy mire számíthat a búvár.
A látótávolság rossz esetben akár egy méter alá is csökkenhet, amin sokat ronthat az, ha sok búvár kereste fel adott időszakban. Elvileg a legjobb látásra télen, jég alatt lehet számítani, de mondani sem kell, ez a merülésfajta nem ideális mindenki számára.
Szintén elvi szinten bárhol lehetne merülni, de azért a valóságban a búvárok a kiépítettebb, ám nem ingyenes tavakat keresik fel. Budapest közelében ilyen Dorog illetve Szalkszentmárton, a horvát határ közelében levő Gyékényes, valamint Ecséd. Bár kiépítettségről nem beszélhetünk, jónak számít és szintén nem ingyenes a nyugaton levő Hegyeshalom. Miskolc közelében a nyékládházi tavakat keresik fel a búvárok rendszeresen, illetve a Budapest közvetlen közelében levő Csepelen és Budakalászon merülnek még. Hogy mit lát a búvár, azt az évszak és a hely mellett természetesen a látótávolság határozza meg.
A ragadozók közül harcsa, csuka, süllő tűnhet fel több más halfaj mellett, és persze számítani lehet rákokra, vagy esetleg édesvízi medúzákra is.
Sajátossága a magyar búvárkodás világának, hogy sokan kerestek már fel zárt téri merülőhelyeket is, melyek közül a budapesti Molnár János-barlang és a hévízi forrásbarlang a legismertebbek. Természetesen a víz alatti barlangok egyáltalán nem ajánlhatók a búvárok jelentős részének. A merülőhelyek aránylag szegényes választéka miatt sokan utaznak külföldre, de a hazai vizekről sem feltétlenül kell lemondani. Érdemes a nyári szezonon kívül merülni, esetleg előre egyeztetve a helyiekkel arról, hogy mire lehet számítani. ősszel és tavasszal már ajánlott a vastag ruha, a jég alatt pedig szárazruha és fagymentes felszerelés.