A brit halász lemondott a cápauszony-exportról
KörnyezetvédelemTrevor Page, a Lowestoft városában élő halkereskedő lemondott arról, hogy a brit szigetek körüli vizekben élő cápafaj uszonyát Hong Kongba és Kínába exportálja.
Ali Hood, a Shark Trust egyik vezetője Ben Bradshaw tengerészeti és halászati miniszternek írt nyílt levelet: "Az EU-ban működő halászok exportálják a hong kongi piacra jutó cápauszonyok a 27 százalékát, ami önmagában is sokkoló adat, de eddig legalább a brit hajósok ehhez a mennyiséghez szinte egyáltalán nem járultak hozzá. Elszomorító lépés lenne, ha egy brit társaság is beszállna ebbe a gusztustalan kereskedésbe, amikor egy máris veszélyeztett faj uszonyait exportálná."
A Bite-Back, ami sikerrel harcolt azért, hogy eltűnjenek a veszélyeztetett fajokból készült ételek a szupermarketekből és az étteremből, számos levelet kapott, mit tesznek Trevor Page tervével kapcsolatosan. Mint a Bite-Back kampánymenedzsere, Graham Buckingham elmondta, "Igyekeztem elmagyarázni, hogy bár most tényleg szép számmal élnek ezek a halak a tengereikben, ekkora mértékű halászat már nem fenntartható. Hálásak vagyunk a WET Mullendernek, amiért átgondolta a lépést, és felhagyott a tervvel."
Ez a cápafaj, a Galeorhinus galeus, sok más cápához hasonlóan, lassan növekszik, ezért könnyen áldozatává válhat a nem fenntartható mértékű halászatnak. Bár évi 50 utódot is nemzhetnek, de ezek többsége elpusztul. A nőstények 13 és 15 éves koruk között válnak ivaréretté, míg a hímek a teljes kifejlettségüket 12-17 éves korukban érik el.
[ Divernet ]