Újabb Szent István-expedíció
AdriaMagyar szervezésben nemzetközi expedíció indul hamarosan az Adriai-tengerre, hogy a kilencven évvel ezelőtt, 1918-ban elsüllyedt Szent István csatahajó maradványait kutassák.
A húszezer tonna vízkiszorítású, 152 méter hosszú és 27,9 méter széles hajóba néhány perc leforgása alatt rengeteg víz került, s bár megpróbálták a partra vontatni, hajnali 6 óra 5 perckor az oldalára borult, s alig hét perc alatt elsüllyedt. A hadihajón szolgáló 1087 tengerész katona közül 85 matróz és 4 tiszt vesztette életét. A magyar katonák a mai napig a hullámsírban pihennek.
Az elmúlt évtizedekben több expedíciót is szerveztek az Adriai-tengerre, ám az elsüllyedt hadihajónál még mindig van mit kutatni. Legalábbis ezt vallja Zelenák József, a Magyar Búvár Szakszövetség oktatói kollégium elnöke oktatója, aki idén februárban határozta el, hogy a Szent István csatahajó elsüllyedésének kilencvenedik évfordulója alkalmából expedíciót szervez a helyszínre. Az ötlethez azonnal csatlakozott a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Hajózástörténeti és Hajómodellező Klubjának elnöke, dr. Balogh Tamás is, s az expedíció tervével már ketten keresték meg a Magyar Honvédséget. Az évforduló alkalmából ugyanis lehetőséget kívánnak biztosítani a katonabúvároknak is, hogy lemerülhessenek az egykori hadihajó roncsaihoz.
A megtisztelő feladatot az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Zászlóalj búvárai kapták meg, akik augusztus első napjaiban kezdték meg a felkészülést a nagy mélységben végrehajtandó, úgynevezett Trimix gázos merülésre.
Az expedíció vezetői augusztus első napjaiban találkoztak dr. Holló József nyugállományú altábornaggyal, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) főigazgatójával. A munkamegbeszélésen Holló tábornok támogatásáról biztosította a kutatóút szervezőit, illetve elmondta: a HIM szeretne egy emléktáblát elhelyezni a 66 méter mélyen nyugvó hadihajó mellett. Ezen gránittábla lejuttatása - egy úgynevezett kegyeleti merülés részeként - a katonabúvárok feladata lenne. Akik emellett természetesen részt vesznek az expedíció összes feladatában, vagyis a roncs környéki úgynevezett roncsmező feltárásában, valamint az egykori hadihajó állapotának felmérésében.
Az október 2-ára tervezett kegyeleti merülést, a jelenlegi információk mellett dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter mellett az osztrák és a horvát védelmi miniszterek is a helyszínen tekintik meg.
[ honvedelem.hu ]