»» ««

A Dráva kezdi felfedni titkait

Magyarország

Sikeresen befejeződött Drávatamásiban a víz alatti régészeti kutatás.

BödönhajóA Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat Búvárrégészeti Szakosztálya által szervezett kéthetes víz alatti felderítés eredményeként két, eddig ismeretlen bödönhajó került azonosításra, ezzel csak a lelőhely magyar oldalán 27 rönkhajó vált ismertté. A térképezést nehezítette az augusztusi esőzések miatt megemelkedett vízszint, erősödő sodrás és csekély (50-60 cm-es) látótávolság. A hajók közvetlen közelében, az egyik felborult hajótest alá beszorulva egy malomkövet is találtak a kutatók. A kő anyagából mintát vettek, hogy pontos származási helyét kiderítsék.
A kutatás nem várt eredménnyel is szolgált. A hajóktól mintegy 50 méternyire felfelé a mederben két deszkadarabot fedeztek fel egy víz alatti homokdombba beágyazódva. A deszkák felületének megtisztítása után kovácsoltvas szögeket és ún. iszkába szögeket találtak a tölgy deszkákban. Az utóbbiak azért fontosak, mert a hajóépítészetben voltak használatosak a palánkok közti szigetelés rögzítésénél. A két deszka tehát hajóroncsból származik. Az iszkábák alakja, valamint a palánkdeszkák összeerősítési módja, a kovácsoltvas szögek sajátos használata (a szögek a deszkák éleit kapcsolták össze, míg a szokásos újkori metódus szerint a deszkákat a bordákhoz szögelték, és nem egymáshoz) arra utal, hogy különleges leletet találtak. A kutatás eredményeinek feldolgozása, valamint a fa minták kormeghatározása után többet fogunk megtudni a Dráva elsüllyedt titkairól. A Hajópalánkok térségében jövőre ásatást szeretnének végezni, hogy megtudják, mit rejt a titokzatos homokdomb a folyó mélyén.

BödönhajóTechnikai adatok:
Ásatásvezető: Dr. Tóth J. Attila, régész
Forrás: 650 000 HUF, Nemzeti Kulturális Alap Régészeti és Műemléki Kollégium
Önkéntes munka: Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat, Búvárrégészeti Szakosztály búvár és régész tagjai (10 fő), becsült értéke: 2,5 millió HUF.
Leletek őrzési helye: Barcs, Dráva Múzeum
Leletek kora (előzetes): török-kor, 17. sz. (bödönhajók és a tavaly talált réz bogrács).
Bödönhajók funkciója: hajómalom, lehetséges, hogy a törökök pontonhídként újra hasznosították a környék malmait.

[ Forrás: Dr. Tóth J. Attila, KÖH ]
Kapcsolódó írásaink:


Merülőhelyek

Shag Rock

Egypt, Red Sea

2/2 db alapján:érdekes(átlag: 4) nehéz körülmények
max: 16m, látótáv: 10-25m , áramlás , driftes

szafaris megközelítésfal merülés scenic, nézelődős merüléskorallos, trópusi élővilágteknős

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés