Az Intruder Reef
EgyébA világszerte szaporodó mesterséges zátonyok között van néhány egészen különleges hely.
Az Intruder (azaz Betolakodó) a US Navy közkedvelt A-6 típusú csapásmérő gépének volt a kódneve. Az ötvenes évek végén kezdték el a gépek tervezését, és majdnem négy évtizeddel később, 1996-97-ben vonták ki őket a hadrendből. Néhány speciálisan átalakított gép pedig még jóval tovább is szolgált.
A pilóták között népszerűvé kiemelkedő képességei tették a repülőgépet, ami az egyik legfontosabb szerepet kapta a vietnami háborúban. Elsősorban éjszaka vagy rossz látási viszonyok mellett indultak bevetésre, fő feladatuk a cél megközelítése volt alacsonyrepülésben, majd annak megsemmisítése bombákkal. Számtalan rázós bevetést szolgáltak ki a kissé bumfordinak tűnő gépek, amelyek népszerűségét a nálunk is megjelent Stephen Coonts regény, a Támad az Intruder is növelte.
Amikor kivonták őket a hadrendből, még nagyon sok repülőképes példány volt belőlük. A már akkoriban is tomboló mesterséges zátony-láz keretén belül pedig több tucat A-6-ot süllyesztettek el Floridában 1996-ban, Jacksonville és St. Augustine közelében több ponton, ami ígéretes merüléssel kecsegtette a búvárokat. A helyek közül a legismertebb az Intruder Reef nevet kapta.
Ám a viszonylagosan nagy mélység (több, mint 30 méter) és a parttól távoli helyen gyakori erős áramlások miatt sportbúvárok számára nem ajánlott a felkeresése, a távolság és a nehézség miatt a helyi búvárhajók nem is nagyon járnak itt. A repülőgépek is teljesen szétestek a víz alatt, megtalálni úgy lehet őket, hogy a közelükben levő 30 méter hosszú, egyben levő hajóroncsnál merülnek a búvárok, és onnan indulnak délkelet felé. A már említett veszélyek miatt ez ritkán fordul elő, így aztán a hely inkább a mélytengeri horgászok körében népszerű a halbőség miatt.
Az amerikai haditengerészet és hadsereg mindenesetre még számtalan egyben levő, de már hadrendből kivont géppel rendelkezik, és talán ha legközelebb "víz alatti repteret" akarnak kialakítani, jobban sikerül megválasztani a helyét- a búvárok örömére.
GR