A világ leghosszabb víz alatti barlangja
KülföldA barlangjairól jól ismert Yucatán-félszigeten felfedezett új járattal valószínűleg a leghosszabb barlangrendszert tárták fel.
Évezredekig játszott meghatározó szerepet a barlangokban talált víz a maja indiánok életében, és mostani utódaik számára is fontos a rengeteg üreg, amelyek hozzájárulnak a Yucatán-félszigeti turizmus hatalmas tempójú fejlesztéséhez. Bogaerts elmonda, hogy merüléseik során a Nohoch Nac Chich barlangrendszer és a Sac Actun rendszer közötti kapcsolatot tárták fel, melyek együttes hossza 153 kilométer. Ez igazolhatja, hogy a látszólag egymástól elszigetelt vízzel telt barlangok egy nagyobb rendszer részei. A korábban a leghosszabbnak tartott járatrendszer, az Ox Bel Ha szintén a Yucatán félszigeten van.
Bogaerts rámutatott a felfedezés környezetvédelmi jelentőségére is. Ha ugyanis több, jelenleg még nem ismert kapcsolat köti ezeket a barlangokat, az azt jelenti, hogy az egyik helyen szennyezett víz hamarosan más járatokat is szenyezni fog.
A két búvár már négy éve merül a barlangokban, és 500 merülést hajtottak végre, keresve az átjárókat a barlangok közt. Néhány ezek közül elég nagy lett volna egy Jumbo Jetnek is, másokon viszont csak felszerelésüket levéve tudtak nagy nehezen átjutni. A most bejelentett nagy felfedezést még január 23-án tették. Igazolta azt Gene Melton, az U.S. National Speleogical Society barlangi búvár szekciójának elnöke is.
Bogaerts hozzátette, hogy a jelek szerint további átjárók is vannak. Különösen valószínűnek látszik a kapcsolat a harmadik leghosszabb járatrendszerrel, a Dos Ojos barlanggal, ami 58 kilométeres: "Meglehetősen biztosak vagyunk benne, hogy van összeköttetés, és abban is hiszünk, hogy meg fogjuk találni azt a nem túl távoli jövőben."
[ CDNN ]