II. Magyar Apnea Nap
Szabadtüdős1/4. oldal
2005 november elején Székesfehérváron megrendezésre került a második Magyar Apnea Nap. A rendezvényen történtekről, eredményekről Járay Szabolcs tudósít.
2004-ben rendeztek először Magyarországon szabadtüdős búvár versenyt. Az AIDA Hungary sportegyesület szervezésében Szombathelyen lett lebonyolítva a rendezvény. Mivel Magyarország adottságai - nincs elég mély tavunk - nem teszi lehetővé, ezért szabadtüdős versenyből csak az uszodai számokban indulhattak a versenyzők. Azóta majdnem két év eltelt, az egyesület tagsága és vezetősége is változott, de az akarat megmaradt, hogy a tavalyi verseny egy évente megrendezett versenysorozat kezdete legyen, ne pedig egyedülálló esemény. A Wesselényi Miklós Sport Alapítvány pályázatán sikerült elnyerni némi támogatást, aminek a tudatában belevetettük magunkat a szervezésbe. Helyszínből a választásunk a székesfehérvári Csitáry G. Emil uszodára esett. Itt 50 méterese medencében lehetett a versenyzőknek a gyakorlataikat végrehajtani.
Az apnea versenyeknek alapvetően két vállfaja létezik: uszodai versenyek és mélységi versenyek. Míg a mélységi versenyek esetében szoktak néhány uszodai számot is felvenni , addig az uszodai versenyeknél erre fordítva nincs mód. Manapság egyre elterjedtebb, hogy ahol a lehetőségek adottak rá, ott egy több napos rendezvény során az összes mélységi és uszodai számokban összemérhetik magukat az induló búvárok.
Mélységi versenyszámok: konstans súlyú merülés uszonyban, ugyanez uszony nélkül, valamint szabad merülés, amiben a versenyző húzhatja magát a mélybe vezető kötélen le- és felfele. Az első említett két számnál nem használhatják a kötelet a búvárok, kivéve a fordulónál, a merülés legmélyebb pontján.
Uszodai számok: a statikus apnea - ez tulajdonképpen a "mennyi időt tudok egy levegővel a víz alatt eltölteni?" , a dinamikus apnea uszonyban - ez a "milyen messze tudok elúszni egy levegővel, uszonyban?" és a dinamikus apnea uszony nélkül. A Magyar Apnea Napokon csak ez utóbbi versenyszámok vannak.
Szokás még az is, hogy az indulók mind az uszony nélküli, mind az uszonyos úszásban végrehajtanak egy-egy gyakorlatot, és az összesített eredménybe mind a kettő beleszámít. Nálunk minden versenyző választhatott, hogy melyik dinamikus fajtában indul. Mivel a pontozás bármelyik esetben a megtett táv alapján ugyanúgy történik, így némi hátrányba kerülnek azok, akik uszony nélkül úsznak. Ám, mivel a versenyünk nemzetközileg jegyzett verseny volt, így a nemzetközi ranglistára (amely külön van uszonyos és uszony nélküli dinamikus apneára) fel lehetett kerülni az uszony nélküli táblázatra.
Az írás a következõ lapon folytatódik!