Paradicsom fél áron
KülföldA két hónappal ezelõtti dél-ázsiai szökõár következménye több mint kétszázezer halott, sok millió hajléktalan, kilátástalanság. Thaiföldön is sok ezren haltak meg.

Különös érzés beköltözni egy olyan szállodába, amelyikről tudjuk, hogy az első emeletéig bejött a cunami. De mi, magyar újságírók azért vagyunk most itt, hogy lássuk: a szökőártól sújtott Phuket és Krabi települések mellett a tengerben nem halottak, hanem búvárok úszkálnak, és a helyiek nagy szeretettel, mosolyogva várják a turistákat. Hotelünk, az Andaman Seaview olyan, mintha új lenne, a szökőár nyomát eltüntették, halottak itt nem voltak.

Két hónap múltán az eltűntek hozzátartozói már nem érdeklődnek. A keresőfalakhoz azonban még senki sem nyúlt, a krabi repülőtéren és a phuketi kórház bejáratánál tovább árválkodnak a hirdetések. Február közepén még 2998 eltűnt személyt kerestek, persze csak papíron, mert aki a tengerbe veszett, az tíz-tizenkét nap után már biztosan nem fog előkerülni - véli Sípos László amatőr búvár, aki alkalmi tudósítóvá lépett elő szokásos phuketi búvárkirándulása kapcsán. A fiatalember tapasztalatai szerint a szökőár után jóval tisztább lett a tenger, a környéken eddig ismeretlen halak kerültek elő, ráadásul akik az elmúlt egy hónapban vállalkoztak bármilyen programra, az ár egyharmadáért, sőt negyedéért vehettek részt bármiben.

A szökőár szó szerint elsodorta az érintett területek szezonját, Krabi egyik új luxusüdülő-komplexumában, a Phulay Beach hotelban csapatunkon kívül három vendég van. Az összesen húszfős vendégkört hatvanöten ugrálják körül, a személyzeten látszik az igyekezet, hogy minél jobban teljesítsék dolgukat. A négy hónapja elkészült szálloda osztrák származású igazgatója elmeséli, hogy a cunamit a tengerparton élte át, de mindössze a cipője lett nedves. Hiába, a vendégek nem jönnek, pedig a szálloda lélegzetelállítóan szép és különleges, miközben árai az európai fülnek szokatlanul szerények. A szökőár miatt elnéptelenedett hotelek egyike szebb, mint a másik, az építészek között errefelé két kézzel lehetne osztani a nívódíjakat. Nyárig elkészülnek a megsérült szállodák is, a kérdés azonban az, hogy mi lesz azután.

A kórházban már csak négy cunamis beteget ápolnak, egyikük, a 38 éves khao laki halász, Pratuang Potkar sem sokáig marad már ott. A férfinak két kisebbik fiát, a feleségét, fél lábát, a hajóját, és a házát vitte el a szökőár. Szemében nincs már fájdalom, nincsenek könnyek, talán századjára mondhatja el a kórházban járó újságíróknak, hogy december 26-án reggel éppen munkából indult haza, családja várta az autóban, amikor jött a nagy hullám...
Amit a féllábú halász láthatott, azt már milliók láthatták a világsajtót bejárt fotók révén. Phuket egyik eldugott fotósboltjának kirakatában pillantjuk meg a szökőárbiznisz egyik húzóágazatát, az akkor készült fotókat, darabját száz forintért. A bazársoron már megjelentek a következő katasztrófa bekövetkeztét feltételező pólók több színben, korrekt áron, alig több mint ezer forintnak megfelelő összegért.
[ NOL ] Sándor Tünde cikke nyomán.