Vízminták az északi pólus mélyéből
TudományRendkívüli hidegben, sokszor a vékony jégrétegek miatt úszva túráznak a Catlin Arctic Survey csapat tagjai.
Mindenesetre a Catlin csapat útjuk során speciális fúrásokat végzett és 5000 méter mélyből is szerzett vízmintákat, amelyeket British Columbiába küldenek majd vizsgálatokra. A tudósok azt remélik, hogy a vízminták segítségével valós képet kaphatnak az óceán savasodásáról, amelyet a légkörben emelkedő széndioxid mennyisége okoz. A másik feladatuk az volt, hogy mintákat gyűjtsenek, amelyekből majd a planktonokat lehet megvizsgálni, jégrétegeket küldenek analizálásra és közben mérik a jégréteg vastagságát is.
Az extrém túrázók már tavaly is megpróbálták elérni az északi pólust, ám akkor nem jártak sikerrel, azt azonban ők fedezték fel, hogy a hittnél sokkal vékonyabb az északi-sarki jégréteg. Miután az expedíció véget ér, a laborokban kezdődik a vízminták feldolgozása, amelyekből várhatóan év végére már eredmény születik.
A bolygón az iparosodás előtti időkhöz képest átlagosan 30 százalékkal nagyobb a savasodás az óceánokban. A Föld 55 millió évéhez képest aggasztó, hogy az elmúlt évszázadokban mérhető a leggyorsabb változás. A sarkvidéki vizek a tudósok szerint az átlagosnál is savasabbak, mivel a hideg víz nagyobb arányban nyeli el a széndioxidot, mint a meleg.
[ Greenfo ]