A Földközi-tenger
Tudomány1/5. oldal
Újabb, sokak számára érdekes fejezet következik A tenger enciklopédiájában.
A Földközi-tenger eredete, földrajzi-oceanográfiai jellemzői
Albumhoz klikk a képre.
|
A Thethys a jura-időszakban (210 millió évtől 145 millió évig) keleti végein több ezer kilométer széles óceánná terebélyesedett. A Pángea középvonalában zajló riftesedés 200 millió évvel ezelőtt elindította az Atlanti-óceán kinyílási folyamatát. Az atlanti-tengervályú kifejlődésével párhuzamosan kezdődött el a Pángea széttöredezése, amelynek végeredményeként jöttek létre a mai kontinenseink. A Földközi-tenger kialakulásában fontos fordulópont volt Afrika és az indiai-szubkontinens leválása a Gondwana szárazulatról, mintegy 130 millió éve. Afrika és India megkezdték északra nyomulásukat, fokozatosan bezárva ezzel a Thethys-óceánt. 60 millió évvel ezelőtt, a paleocén-időszakban, a Thethys az erős térrövidülés miatt, a születőben lévő Indiai-óceán egyre keskenyedő melléktengerévé vált.
Nagyjából 35 millió éve, az alpi orogenezis hatására felgyűrődő alpi-kárpáti hegylánc kettéválasztotta az egyre jobban beszűkülő Thethys medencéjét. Így jött létre a földtörténet legnagyobb beltengere, a Parathethys, amely a mai Dél-Németországtól kiindulva, -és elborítva a varázslatos trópusi szigetekkel pettyezett Kárpát-medencét is-, egészen a Himalájáig nyúlt. Afrika és az arábiai lemez 17 millió évvel ezelőtt végleg összeforrt az ázsiai kontinenssel. Ezzel befejeződött az egykor oly hatalmas Thethys-óceán bezáródása, és elkezdődött a Thethys nyugati medencemaradványának, a Földközi-tengernek a története. A Földközi-tenger geológiai közelmúltja meglehetősen viharosnak tekinthető. Az ős Földközi-tenger medencéjéről először a Parathethys fűződött le végleg, nagyjából 12 millió éve. A Parathethys a medenceterület intenzív feltöltődése miatt először több részmedencére szakadozott, majd végleg megszűnt. Ma is létező maradványának tekinthetjük a Fekete és a Kaszpi-tengert, valamint a kiszáradóban lévő Aral-tavat. A lemezmozgások miatt, a miocén időszak legvégén, nagyjából 5,5 millió éve, a gibraltári fenékküszöb felemelkedett, és elzárta a Földközi-tengert az Atlanti-óceántól. A messinai sókrízisnek nevezett időszakban, az erős párolgás, és a vízutánpótlás hiánya miatt, a Földközi-tenger vize először besűrűsödött, hiperszalin víztömeggé vált, majd a medence területe rövid idő alatt, szinte teljesen kiszáradt.
A Földközi-tenger ősi, még a Thethysből fennmaradt indo-pacifikus élővilága, -legnagyobb részt-, nem élte túl ezt a katasztrófát. Öt millió évvel ezelőtt ismét megnyílt a Gibraltári-szoros. Az Atlanti-óceán víztömege, -a valaha létezett legnagyobb vízesésként-, hatalmas dübörgéssel folyt át a gibraltári küszöbön, elárasztva a mediterrán medence csillogó, vastag sóréteggel borított, száraz pusztaságait. A beömlő óceánvíz néhány száz év alatt feltöltötte az egész medret. (Ez a folyamat a számítások szerint, közel két méterrel csökkentette a világtenger szintjét.) A modern Földközi-tenger története ekkor kezdődött el.
Az írás a következő lapon folytatódik!