Búvár Bár: Sorbanállás nélkül
Utazási élményekAz Örök Város örök emlék marad. Nem feltétlenül amiatt, amire előzetesen számítottam.

Első sorbanállásunk a Ciampino reptér csomagkiadó szalagjánál várt ránk. A régi, rosszul tervezett szerkezetbe beszorult csomagok miatt leállt az egész folyamat, és csak negyedóra múlva jött egy szaki, hogy életet leheljen belé. Aztán jó sokat várattak a belvárosi transzferbuszon is. Az ablakból feltűnt a római közlekedés őskáosza, kavargó forgalom, cikázó robogók, minden szabályos és szabálytalan helyen, egymást akadályozva parkoló autók. A metrószerelvények telefújva graffitikkel, a forgalmasabb megállóhelyeken hömpölygő tömeggel.
Nem tudom, milyen lehetett a Lenin-mauzóleum előtti sor, de nekünk itt most kijutott az ácsorgásból. Először a Colosseumban. Aztán a Szent Péter téren. A múzeumokban. A metróban. A Vatikáni Múzeum előtt az utcákon kanyargó, kilométer hosszú sor végét nem is találtuk az ingyenes napon, hagytuk a következő, fizetős alkalomra. A sor nem volt kisebb, mi pedig nem álltunk be: ez kimaradt az életünkből. Rómában sok a templom, itt egy Michelangelo szobor, ott pár Caravaggio kép van némelyikben. A belépés ingyenes, a tülekedés folyamatos.
Fotósként, videósként pedig volna mit tanulni egy alkotásból, noha nem víz alatti jeleneteket ábrázolnak. Néhol még abban a szerencsében is volt részem, hogy perceken át nyugodt körülmények között elemezhettem a képeket, tanuljak belőlük, rácsodálkozzak, mitől különleges egy igazi művész látásmódja. De általában hozzám hasonló turistákat kerülgettem, meghitt nézelődésről szó sem lehetett. Hiába volt kitűnő a pizza, a kávé, a fagylalt, nehéz volt felülemelkedni a kisebb-nagyobb gondokon.
Álltunk sorban a buszmegállóban eredménytelenül, mert fel sem fértünk, a vasútállomás csomagmegőrzőjében majdnem egy órát, mert mindent átvilágítanak a komótosan dolgozó emberek, a reptérre vivő transzferbusznál, mert olyan szervezetlenség uralkodott. A könyvesbolti nagy forgalom inkább örömteli volt, ráadásul bőven akadt búvárkönyv is, igen érdekes témákban. De azért hogy legyen min keseregnem, túlnyomó többségben olaszul.

Nem jött be, mert a védett övezet a víz alatt tényleg nem lerabolt helynek tűnt. Merülésem legmélyebb pontja 28 méteren volt, de már 20 métertől feltűnt a rengeteg sárga és vörös gorgónia. Itt aligha húzzák át a fenéken nap mint nap a halászhálókat! Ezt tanúsíthatta az a néhány, félméteres vagy nagyobb sügér is, akik a kisebb-nagyobb halrajokkal együtt tűntek fel. Láttam egy tucatnyi bocicsigát is, egy szép murénát, három bonitót. Ha nem 16 fokos lett volna a víz, talán tovább tart a merülés 40 percnél.
De így is maga volt a felüdülés. Az első izgalmas hely Róma környékén, ahol nem kellett sorban állnom ahhoz, hogy nézelődhessek! Leereszkedtem a gorgóniák közé, pár centiről figyeltem a foltos csigákat, néztem, ahogy Sabrina videót készít a murénáról, a tekintetemmel követtem a sügéreket. Meglehet, a városba be sem kellett volna menni -hiszen az alkotásokat megnézhettem volna képen is-, de több időt kellett volna szánni a merülésre? No, ez nem csak rajtam múlott, hiszen errefelé a búvárkodás tipikusan hétvégi időtöltés. Annak viszont valószínűleg az egyik legjobb, amit ez a környék kínálhat. A merülés után pedig még el is szégyellhettem magam, amiért rossz merülőhelyet kívántam az olasz búvároknak: újdonsült merülőtársaim kedvesek voltak, jól telt az idő társaságukban. Már megint egy újabb élmény a gyorsan kialakuló búvárbarátságokról...
Szóval ismét a búvárkodáson volt a sor, hogy javítson az utazás utáni összegzésen. Nem először van ez így, és nyilván nem is utoljára. Rómába pedig csak úgy megyek legközelebb, ha a reptérről egyenesen a partszakaszra indulhatok, a nagyvárosban egy másodpercet sem időzve nézek szét a víz alatt. Vannak ígéretes merülőhelyek, roncsokkal, elsüllyedt városokkal... Jövőre is lesz karácsony, és ki tudja, talán akkor sem lesz drága a repülőjegy.
GR