Belevágtunk!
Felszerelések4/4. oldal
Amikor az öt tesztalanyt arra kértem, hogy próbáljanak felállítani egy sorrendet a kipróbált uszonyokról, az derült ki, hogy egységes, egyöntetű véleményt kialakítani nem lehet. Egy uszony volt, amit senki sem sorol az utolsó helyre, a Seemann Sub XP, ami így a legmagasabb pontszámot kapná egy összesítésben. Egy uszony pedig senkinek nem lett a kedvence: az Aeris Velocity Duo. De mivel ez is hozott egy tisztes átlagot, végülis az derült ki, hogy a Seemann orrhossznyi győzelme után a másik négy uszony között gyakorlatilag elhanyagolható a különbség.
Most aztán olyan vád is érhetne minket, hogy ez az egész sok hűhő semmiért, hiszen nem tudunk igazi győztest hirdetni. Ám azért ez így nem igaz, mert bizonyos dolgokat lehet rögzíteni. Először is, a teszt azért lehetett kiegyenlített, mert a kritizáló vélemények ellenére, egyik uszonyra sem lehet azt mondani, hogy tragikusan rossz, képtelenség vele kicsit is haladni. Egyszerűen ott tart ma a technika, hogy egy átlagos nézelődős merülésre mindegyik megfelel.
Az viszont, hogy melyik búvár számára mi a megfelelő egy ilyen nézelődős merülésen, már egészen más kérdés. Azok, akik könnyen hozzászoknak a lágy uszonyokhoz, szeretni fogják az Atomicot és az Oceanic V12-t, mert egyáltalán nem fárasztó velük az úszás, és lehet velük gyorsan is haladni. A többek által jelzett probléma a békázást és a forgolódást illetően elgondolkodtató lehet, de talán egyszerűen technikai kérdés, azaz jól megismerve az uszonyt, megtanulva a leghatékonyabb használatot, valószínűleg ezekkel az uszonyokkal is működik a manőverezés. Ráadásul az Oceanic kényelme is sokat nyom a latban, amikor hosszú távú használatban- talán többet is, mint az, hogy az Atomicot valamivel gyorsabbnak érezték tesztelőink.
A keményebb Tusa jó átmenet, mert a hagyományos uszonyokhoz képest kevésbé fárasztó az úszás, de mégis érzi a búvár, hogy van a lábán uszony, és hatékonyságát, manőverezőképességét nem érte sok kritika. Az Aeris talán csak az árban nyerő, a rossz lábrész miatt próba nélkül nem ajánlható senkinek, pedig manőverezés terén a jobbak közé tartozna. A Seemann Sub uszonya kapcsán pedig a már feszegetett probléma az, hogy ha valaki azért venne hasított uszonyt, mert könnyed úszásra vágyik, és arra, hogy alig érezze az uszonyát, akkor nagyot fog benne csalódni. Pedig az XP-ről jó vélemény alakult ki, azaz talán azoknak érdemes megfontolni, akik a hagyományos uszonyok közt nézelődnek. Meglehet, számukra éppen ideális választás.
Megosztja a búvárokat, hogy áramlásban mennyire tartják jónak az ilyen uszonyokat: akik szeretik, nem látják problémásnak, akik viszont úgy érzik, nem tudják igazán meghajtani, szkeptikusak. Minden bizonnyal nem marad állva velük a búvár, de ismét csak arra kell utalni, hogy rosszul uszonyozva biztosan nem lesz élmény áramlással szemben úszni. Ez viszont nem csak a hasított uszonyokra igaz. Ráadásul aki hajlamos a görcsre, éppenséggel a kemény uszonnyal járhat a legrosszabbul, ha képtelen lesz úszni vele.
Azt hiszem, most is azt kell javasoljam, mint az első tesztcikkünk végén: próbálgatni kell. Nincs mese, annyira különbözőek vagyunk, hogy tuti recept nincs. Ha van lehetőség, kölcsön kell kérni vagy bérelni kell az uszonyt. De egy hossz nem elég az alapos ismerkedésre. Túl drágák már ahhoz ezek az uszonyok, hogy melléfogjunk. Egyik tesztelőnk azt írta egy nappal a próba után, hogy meglehet, más lenne a végső sorrend és az általános vélemény egy hosszabb ismerkedés után. Másik tesztelőnk pedig visszagondolva előző esti élményeire úgy fogalmazott, hogy egyre szimpatikusabbnak érzi a hasított uszonnyal való könnyed úszást, bizony meg tudná szeretni.
Ennél jobb zárszót pedig én sem tudok mondani.
A tesztelt uszonyok közül a Tusa a Lagoon, az Ocenic, Seemann Sub, Atomic Aquatics és Aeris a Seawatch búvárboltokban megvásárolható. Köszönjük a Lagoon Búváriskola és a Seawatch DC segítségét tesztünk lebonyolításában!
GR