TUSA-teszt
FelszerelésekKellemes helyzet, ha valós merülési körülmények között lehet felszerelést próbálni- ezúttal uszonyt és mellényt kaptam tesztelésre.
Az már az első ismerkedéskor kiderült, hogy minőségileg nem érheti kifogás a felszereléseket. Noha nem újak voltak, hanem a bázis bérlésre szánt felszerelései, a sok bennük levő merülés nem látszott meg rajtuk. Mind az uszony, mind a mellény inkább belépőszintű, közepes árkategóriájú modell volt, nem a féltve őrzött csúcsfelszerelések közül választottam a próbára.
A TUSA SF-6 Tri-Ex hagyományos, nem hasított uszony. Bár az új technikát alkalmazó uszonyokat sokan használják már a világban (a TUSA is gyárt ilyen modellt, amit már próbáltunk korábban, és a tesztelőink nem voltak róla rossz véleménnyel), sokan maradnak a hagyományos kialakítás hívei. Így aztán ezeknek az uszonyoknak a fejlesztése sem áll meg. A TUSA az egyik első alkalmazója volt a többcsatornás, több anyagból álló penge technológiának, és az SF-6 Tri-Ex ennek egyfajta továbbfejlesztése. Az uszony pengéje három, különböző rugalmasságú anyagból áll, és enyhe szöget zár be a lábrésszel. Az uszony lábrésze kényelmes, puha anyagból készült, a csat megoldása hagyományos, de kiváló kialakítással, a pánt meghúzás vagy lazítás közben nem akad, anyaga is erős.
Az SF-6-ot a túra két merülésén használtam, a korábbi napokon a már megszokott hasított uszonnyal úsztam, időnként áramlással szemben. A hasított uszony továbbra sem az áramlás nagy barátja, de azért cserben nem hagyott. Kíváncsi voltam, hogy a nálam időnként előforduló lábgörcs előfordul-e hasított uszonyhoz visszatérve, de roppant kellemesen kellett csalódnom. Noha volt úszás rendesen a merülés során, teljesen jól manőverezhető, hatékony uszonyt ismertem meg az SF-6-ban, az általam kedvelt "békázáshoz" ideális. A lábrész nagyon pontosan illeszkedő és kényelmes volt, ami azért lepett meg, mert egy vékonyabb anyagú csizmát használtam a túra során- javaslom, hogy vásárlásnál együtt kerüljön sor a csizma és az uszony próbájára, mert szerintem inkább keskenyebb lábmérethez van igazítva. A hagyományos uszonypántok közt a TUSA-féle pánt teljesen jónak bizonyult, de én a magam részéről valószínűleg ezen is inkább rugósra cserélném. Az SF-6 kifejezetten jó választásnak tűnik a megfizethető hagyományos uszonyok iránt érdeklődők számára, és az is mellette szól, hogy változatos színekben (szürkés, sárga vagy piros betétes, illetve halvány kék vagy rózsaszín) vásárolható.
Ugyanezen a két merülésen a TUSA BCJ-3200 Liberator Sigma mellényt használtam. Az első dolgom minden súlyintegrált mellénynél az, hogy megnézem, mennyire könnyen elérhető és biztonságosan rögzíthető a súlyzseb. Ezen az első "teszten" jól szerepelt a mellény, amelynek zsebe akár öt kilót is be tud fogadni, zsebének beillesztése nem nehézkes, és egy speciális rögzítő retesz gondoskodik arról, hogy véletlenül ne oldódhasson ki. Amennyiben viszont tudatosan dobja a búvár az ólmokat, egy erősebb (tényleg erős) rántás elég hozzá. Hátul még két kicsi zseb is helyet kapott a trim súlyok részére. Összesen 16 kilót lehetne a mellénybe pakolni, de a gyártó inkább tíz kilót ajánl maximumként, ami azért a legtöbb helyzetben így is bőven elég. Az én L méretű mellényem átlagosnak mondható 17,4 kilós emelőképességgel rendelkezett, ez szintén teljesen megfelelő a kedvtelési búvárok számára. Bár semmilyen különösen egyedi megoldást nem tudtam felfedezni rajta, mégis kiválóan magamra tudtam igazítani a mellényt, ami nagyon kényelmes, jól illeszkedő társ volt a merüléseim során, jól kialakított háttámlával. Roppant ügyes megoldás az, hogy a mellény hátulján két független, vezető sín tartja a helyén a palackot, amit hagyományos rendszerű pánttal lehet rögzíteni. Az apróbb dolgok a két nagy, cipzáras zsebbe kerülhetnek.
Elsőre kissé szokatlan volt, hogy a megszokott mellényemhez képest nem volt jobb oldali vállszelep, csak a baloldali, inflátortömlős kombi szelep állt rendelkezésemre. Ez viszont meglehetősen robosztus kialakítású és jól használható a tömlő meghúzásával. Az alsó leeresztő szelepet működtető zsineg nem volt előre hozva, de így is aránylag könnyen elérhető volt. Az inflátor kialakítása nagyon ergonomikus, azonnal ráéreztem a használatára, egyáltalán nem kellett keresnem a gombokat. A mellény egy fém D-gyűrűt és több műanyagot kapott, mindez kifejezetten jó kompromisszum a súlycsökkentés terén. Merülés közben a mellény kifejezetten jól viselkedett, sehol nem szorított, de mint minden hagyományos mellény, nem igazán oldalazó úszásra vagy más hasonló mutatványra van optimalizálva. A BCJ-3200-ban egy kellemes, nem túlbonyolított mellényt ismertem meg, ami kifjezetten szimpatikus volt számomra a nem hibrid modellek között. Noha ez a gyártó egyszerűbb modellje, ha minden búvárbázis legalább ilyen mellényt tartana bérlésre, sokkal könnyebb szívvel hagynám otthon a sajátomat súlyproblémák esetén.
Köszönjük a Lagoon Búváriskola segítségét a teszt lebonyolításában!
GR