Teknősverseny Costa Rica-tól Galapagosig
Tudomány11 kérgesteknős kelt versenyre a Csendes-óceánon, hogy elérje a Galapagos-szigeteket.
A costa rica-i tojásrakó helyről az 1500 km-rel arrébb fekvő táplálkozóhelyre útnak induló teknősöket műholdas nyomkövetővel látták el. A http://www.greatturtlerace.com címen az érdeklődők kiválaszthatják a nekik szimpatikus teknőcöt és április 16-tól két héten keresztül nyomon követhetik útját. A nyertes az az állat lesz, amelyik a 2 hét alatt a legmesszebbre úszik.
A "verseny" egyébként nem valós időben zajlik, mivel a megjelölt állatok más és más időpontban indulnak útra Galapagos felé, ezért az általuk megtett első 14 napot fogják "sugározni" párhuzamosan, mintha versenyeznének. Az akció célja, hogy különböző teknősvédelmi programok számára gyűjtsön pénzt.
A teknősök 100 millió éve vándorolnak ide-oda az óceánban és a tudósok szerint a kérgesteknősök 95%-a pusztult el az elmúlt 20 évben az emberi tevékenység miatt. A halászat, a tojásvadászok, a tojásrakó helyek beépítése mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy a becslések szerint a következő évtizedben végleg eltűnhetnek ezek a csodálatos állatok.
A costa rica-i Playa Grande-n 10 éve még több ezer kérgesteknős rakott tojást; mára 100 alá csökkent a számuk. A kérgesteknős (Dermochelys coricacea coricacea) a ma élő legnagyobb teknős; több, mint két méterre és egy tonnásra is megnőhet. Páncélját sima, hosszú élekkel tagolt bőr borítja; innen kapta angol nevét: leatherback turtle (bőrhátú teknős).
A teknősök egyik vezető haláloka a halászhálókba-gabalyodás, de sokan pusztulnak el a műanyagzacskóktól is, melyeket medúzának néznek és ezért megpróbálnak elfogyasztani.
[ Zöld Magazin ]