Karbantartási tanácsok fotósoknak
Fotózás4/4. oldal
Ha megtörtént a baj
- Ne pánikoljuk, az életünk fontosabb, mint egy fényképezőgép.
- Kapcsoljuk ki azonnal a fényképezőt és a vakut, és emelkedjünk a felszínre a szabályokat (dekompressziós megállók) betartva.
- Ne próbáljuk a kamerát bekapcsolni.
- Tartsuk a tokot 45 fokban, hogy a beszivárgott víz olyan helyen gyűljön össze, ahol a legkevésbé éri a fényképezőgép érzékeny részeit - elektronikát, optikát.
- Ha már nyilvánvalóan beázott a gép, tükörreflexes készüléknél (SLR, DSLR) fordítsuk a gépet a hátára, hátha legalább az optika megmenekül.
- Ahogy kiértél a vízből, azonnal ki kell nyitni a tokot, és eltávolítani minden akkumulátort, optikát, memória kártyát stb. a gépből. Ezután vizsgáljuk át a gépet, mennyire súlyos a baj. Próbáljuk meg a sót még kikristályosodása előtt édesvízzel kioldani, majd a vizet alkohollal, vagy sűrített levegővel kifújva eltávolítani.
- Hasznos útitárs az órás csavarhúzó, amivel vész esetén óvatosan eltávolítható a fényképezőgép burkolata így jobban hozzáférhetünk az elektronikához.
- Ha a gép teljesen elázott, valószínűleg menthetetlen. Ilyen esetben mossuk el alaposan édes vízzel (miután kivettünk minden akkumulátort, elemet, memória kártyát belőle), szárítsuk meg és vigyük el szakszervizbe.
- Vaku beázásnál vigyázzunk, nagyon komoly feszültségek vannak egy feltöltött vakuban, még akkor is, ha kikapcsoltuk és kivettük az akkumulátort belőle!
Összefoglalva a leírtakat, ha figyelmesen kezeljük, és kellő alázattal viseltetünk a felszerelés iránt, jó eséllyel elkerülhetőek a beázások. Figyeljünk a megfelelő előkészítésre, ápolásra, óvjuk a sótól, piszoktól.
- SzabóKároly -
( Köszönet Násfay Bélának a támogatásért )