Korallzátonyt 3D nyomtatóval
KörnyezetvédelemKorallzátonyt állítanak helyre a világ legnagyobb 3D nyomtatójával.
Dubai és Olaszország tengervizein nyomtatott zátonyokkal, zátonyelemekkel próbálnak segíteni az élővilágon, ráadásul a nyomatok textúrája és részletei élethűbbek a korábbi egyszerűsítő és homogén hasonló kísérleteknél.
A kelet-, északkelet-ausztrál partokhoz közeli, viharok, környezetszennyezés és főként a tüskés tengeri csillagok korallfaló "koronája" által pusztított Nagy Korallzátonyt is 3D nyomtatással igyekszik megmenteni az egyedi "építőkockákból" mesterséges zátonyok kidolgozásának technikáját tökéletesítő James Gardiner sydney-i építész és David Lennon Zátonytervezés Laboratóriuma. Egész sorozat olcsó zátonyegységet terveztek, amellyel az erózió hatásaitól igyekeznek megvédeni a vízalatti környezetet.
Gardiner viaszöntőformákkal kezdte a munkafolyamatot, amelyekhez a Laing O’Rourkenemzetközi építőipari vállalat hamarosan bemutatásra kerülő - a cég állítása szerint a világ legnagyobb - 3D printerén készítettek el. Ezt követően az elemek izgalmas textúráját kialakító homokkövet adtak hozzá. Az így létrejött komplex organikus szerkezetek nagyon természetesek, és sokkal több használható felülettel rendelkeznek, mintha valamelyik alternatív módszerrel készítették volna. A használt anyagok környezetbarátok is, nincs semmiféle üvegház-hatásuk.
A zátonyblokkokba pici barlangokat és alagutakat is építettek. Valóban változatos, multifunkcionális formák, illenek a vízalatti közeghez.
[ bloghu ]