»» ««

Lebukás tanulságokkal

Fotózás
1/2. oldal

Egy sok helyen aktív fotósról derült ki, hogy képeit csak lenyúlta másoktól.

Az illető nem érdemelné meg, hogy a nevét kiírjuk, de aki rá akar keresni, Jesus Salillas volt a most már hírhedtté vált csaló. A történet lényege az, hogy nemrég bukkant fel a közösségi oldalakon a képeivel, sok elismerő dicséretet gyűjtott be, aktív volt a fórumokon és még versenyt is nyert a DivePhotoGuide oldalon. Előadásokat tartott a fotózásról, legjobb fotóinak válogatása megjelent több oldalon, és épp egy komoly magazin készült porfóliójának leközlésére.

Én egy pár napja hallottam egy neves magyar fotós barátomtól, hogy valaki szerint az egyik kép nem is az övé, és hogy mintha nem lenne minden tiszta a fotói körül. Kiváló fotós barátom már régebben gyanakodott, hogy olyan expozíció nem létezik, amivel bizonyos képek elkészülhettek volna, de az ember igyekszik jóhiszemű lenni. Nos, amikor beszélgettünk, elkezdtem önszorgalomból végignézni Jesus galériáját, képkereső szolgáltatással ellenőrizni, van-e olyan, ami eredetileg másé lehet. Megdöbbenésemre pár perc alatt két olyan fotót is találtam, aminél egyértelműnek látszott a csalás, az egyiknél másnak egy fotóját alakította át valamilyen szoftverrel, míg egy felszíni képet egy az egyben lopott el.

Amikor a Facebookon az egyik oldal gazdája a fotóstól választ követelve feltette a problémás képeket, sorban jöttek a kommentek, a magyarázatban bízók még hitték, valami tévedés lehet, de a hozzám hasonlóan kutakodók egyre több képről derítették ki, honnan származnak eredetileg. Hamarosan rájöhetett mindenki, nem csak egy botlásról van szó egy-két képpel, az ember egész "munkássága" szélhámosság. Egyszer még felbukkant az illető, azt ígérve, hogy majd egy hét múlva küldi az eredeti nyers fájlokat- aztán törölte az egész profilját.

Most még forró a téma, sokan beszélnek róla, de a lebukás csak a látványos része volt a történetnek, van itt még mit átgondolni. Például itt vannak a versenyek: ez az ember még egy értékes díjat is nyert egy mástól lopott képpel. Van-e olyan versenyszervező a világon, aki a mai fotódömpingben képes lenne minden egyes kicsi és nagy versenynél ellenőrizni, a nevező nem csaló-e? Ez az illető időnként komoly fotósok képeit retusálta, és mégis viszonylag hosszú időn át képes volt becsapni mindenkit. Tele van a világ búvárfotósokkal, néhány helyen kifejezetten a fotózás kedvéért fordulnak meg sokan, és mit lehet tudni, ki fog lemásolni egy jobb képet egy asztalon felejtett kártyáról, ki fogja a "szakmai konzultáció" ürügyén számítógépen megnézett képet lementeni, amivel aztán egy regionális versenyen díjat nyer? Soha, senki nem jön rá, hiszen egy gép nincs egyetlen konkrét emberhez kötve, tehát az EXIF info nem ad választ az ilyen lopások esetén. Az ugyanis általános, hogy a gépeket akár kölcsön is adják az emberek egymásnak, és ez alapvetően jó is, hiszen pont ebben a kis körben ne a bizalmatlanság legyen az úr- de minden bizonnyal eldurran az agya annak, aki valahol a saját képét fedezi fel, más neve alatt.


Az írás a következő oldalon folytatódik!

Első   Visszalép Következő   Utolsó

1 2


 6. Bunny 2013 okt 15. 13:53  
Elvonatkoztatva a konkrét esettől. Ez szerintem a digitális világ hozománya, mivel az eredeti ellopása nélkül lehet korlátlanul bármit lemásolni (hiszen csak bitekről beszélünk) így nagyon nehéz egy ilyesmit megakadályozni. Innentől kezdve már ki-ki vérmérsékletére és pénztárcájára van bízva, hogy mit lép. Legyen ez zeneipar, fotó, program (kód) stb. Nekem is használták már fel képemet újságban engedélyem nélkül, megvontam a vállam, valahol meg jól is esett (ez még réven volt :]). Az idő majd talál választ valószínűleg erre a gondra is, most szerintem a végletek időszakát éljük már jópár évtizede. Egyik végén ott vannak az un. szabadalom trollok akik mindenért perelnek (lásd apple idiótaságai, hogy egy nagyon említsek) másik végén meg az olyanok, akik nem is tudják, hogy lenyúlták a szellemi termékét.
A konkrét esettel kapcsolatban meg garffal értek egyet, ps és kompozíció tanfolyamot kéne tartania :)
 5. elche 2013 okt 15. 12:25  
Ja értelek, értelek.
Azt gondolom, a mai digitális világban főleg nehéz részletek felhasználása ellen bármit tenni, sőt, ha belegondolok, a zeneipar egy része egész régóta újrahasznosításokból él. (És akkor ott vannak a filmes szuperprodukciók, amik folytatások, "rebootok" sorát vonultatják fel.)
Szerintem ez szélmalomharc, és nem is lenne jó, ha az ember emiatt sutba vágna mindent.
 4. Zook 2013 okt 15. 12:10  
ha ugy hasznaljak fel a kepeidet, hogy reszeiben, az ellen sztem nem lehet mit tenni. gondolom mas erintett is kap leveleket olyan jofej emberektol, akik kovetik a munkait, es kiszurjak, hogy hopp, ezt a kepet en ismerem, ez XY kepe, most megis ZW neve alatt jelenik meg, dobok mar XY-nak egy levelet, hogy mivan. (ezuton is koszonom az ilyen tajekoztatasokat, vannak erdekes esetek).

de ha reszleteket hasznalnak fel, pfff..."az ellen nem ved"

de az ellen a fejlett digitalis vizjel-rendszerek sem tudnak mit kezdeni, vagyis nemtom, jo kerdes, rakerdezek a digimarc-nal, hogy mukodik e ugy is a technologia - akkor legalabb kovetni tudod az utjat.
 3. elche 2013 okt 15. 12:05  
No igen, de akkor mit lehet tenni? Vagyis kellene-e bármit tenni?
 2. Zook 2013 okt 15. 12:02  
csak a tanulsag sokak szamara keves. nem ad el kepet, nem hoz bevetelt. aki erre uzletet alapoz, and so on, and so on...
A további 1 bejegyzés a fórumban olvasható.

Merülőhelyek

Anchor Bay / Popeye Village

Malta

2/3 db alapján:érdekes(átlag: 3.7) könnyű körülmények
max: 20m, látótáv: 10-25m

parti merülésüreg vagy barlang scenic, nézelődős merüléssziklás, hasadékos élőhely tengeri füves élőhelyföldközi tengeri muréna

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés