Mel Fisher története
A búvárkodásrólAz amerikai búvár már az üzletág megszületésénél is ott volt, és évtizedekkel később minden idők egyik legnagyobb kincsleletére bukkant.
A farmon tűnt fel egy tűzrőlpattant, vörös hajú lány, Dolores, aki aztán Mel felesége és négy gyermekének anyja lett, és ráadásul osztozott Mel búvárkodás iránti szenvedélyében is. Mindenféle búvármunkákat elvállalva végre tudtak egy igazi, jól felszerelt búvárboltot is nyitni- az elsőt a világon. A Mel´s Aqua Shop igencsak sikeres vállalkozás volt, a sok év során 65,000 búvár ismerkedett meg náluk a merülés alapjaival. Mel pedig tervezőként sem tétlenkedett, víz alatti kamerát és szigonypuskát is épített például. Kaliforniában és a Karib-tengeren búvárcsapatával pedig roncsok után kutatott.
A véletlen viszont megint más irányba fordította Fisherék életét. Egy kincsvadász, Kip Wagner tett egy üzleti ajánlatott Melnek, hogy felesben dolgozhatnának közösen Floridában. Dolores éppen egy halom számla felett ült, amikor férje megkérdezte, mit szeretne: tovább csinálni a papírmunkát, vagy belevágni a kincsvadászatba. A beszélgetés után nem sokkal a csapat egy autós karavánban utazott át Floridába, hogy új életet kezdjenek. A parthoz közeli vizekben, a homokban kutatva hamar nullára csökkent a látotávolság, ám egy ügyes találmánynak köszönhetően gyorsan megszületett az első eredmény: 1964-ben 1,033 arany érmére bukkantak. A hatvanas években az egymással párhumazosan dolgozó csapatak húsz millió dollárnyi kincset emeltek ki az 1715-ben elsüllyedt spanyol flotta megtalált maradványaiból.
A régi okmányokat tanulmányozó Mel Fisher érdeklődése egy 1622-ben elsüllyedt, kinccsel megrakott spanyol hajó felé fordult. A Nuestra Senora de Atocha keresése több, mint másfél évtizeden át tartott, emberéleteket követelt, de végül eredmény koronázta. 1985 július 20-án bukkantak rá a roncsra, ahol 40 tonna aranyat és ezüstöt, illetve 100,000 spanyol pénzérmét találtak, és sok más kincset. A lelet összértékét 450 millió dollárra becsülték! Noha hihetetlen értékről van szó, a feljegyzések szerint ez csak nagyjából a fele volt a hajó által szállított kincseknek. A feltárások még ma is zajlanak a hajóroncs közelében.
A kincsvadászat természetesen vitákat is kiváltott, hiszen a Florida közelében napjainkban is dolgozók tevékenységét a régészek aggályosnak ítélik. Mel Fisher már az Atocha projekthez szerződtetett egy hivatásos régészt, hogy a csapat professzionálisan végezze a leletek mentését. Múzeumot is alapított a víz alatt talált kincsek bemutatására. A víz alatti kulturális örökség védelme miatti viták vezettek végül el oda, hogy életebe léptették az UNESCO 2001-es egyezményét.
Mel Fisher neve pedig sok helyen egyet jelent a világ legsikeresebb kincskeresőjével. Az élete arra volt bizonyíték, hogy ehhez a munkához sok idő, elkötelezettség, türelem és pénz kell- no meg szerencse. A tizenhét éven át tartó kutatás során szinte az összes korábban összegyűjtött pénzt elköltötték, de a csapatot mindig továbblendítette Mel töretlen hite. Kedvenc mondása az volt, hogy "Today´s the Day!"- és egyszer tényleg be is köszöntött a nagy nap. A híres roncsvadász 1998-ban hunyt el, de családja és cége ma is aktívan tevékenykednek, a kalandos kutatás történetét pedig egy tévéfilmben is feldolgozták.
Kapcsolódó link: Mel Fisher Maritime Museum