Fotózás a sémákon túl
Fotózás1/3. oldal
Selmeczi Dani képekkel illusztrált cikkben foglalta össze gondolatait a vörös-tengeri verseny kapcsán.
Azonban a szép, színes-szagos "halhatározó" jellegű képekben sajnos sok hozzáadott művészi érték nincsen. A mai világban a búvárkodás térhódításával és a víz alatti fotózás elterjedésével rengeteg jó képeket készítenek a műkedvelő amatőrök. Azonban NE felejtsünk egy dolgot, a fényképezés egy alkotási folyamat, amiben a legfőbb eszközünk a saját fantáziánk ez a mindenkinél egyedien létező látási mód. Ez nem technikai kérdés, hanem a képzelőerőnk szüleménye, és pont ettől egyedi és megismételhetetlen az a pillanat, amit szinte két ugyanazon módon nem lehet megörökíteni. Ezért is fontos, hogy közhelyektől mentesen próbáljunk valami egyedit alkotni és engedjük szabadon fantáziánkat, használjuk a FÉNY-t.
Amikor a fotós túllép egy szinten, amikor már alap problémákat képes megoldani, akkor itt az ideje, hogy gondolkodjon és alkosson. Ne féljen új dolgokat kitalálni és kísérletezni, hiszen ez a mai digitális világban igen könnyen kivitelezhető. A képnek szinte minden esetben a képzeletünkben kell megszületnie, ezután kell megpróbálni valahogy ezt az LCD-n reprodukálni, majd az utolsó lépésként a számítógépen feldolgozni. Nem szükséges mindig a vakukat a gépen tartani hisz a fény forrás mozgatásával teljesen más képeket is készíthetünk. Ha adott egy téma próbáljuk meg többféleképen megörökíteni, kísérletezzünk különböző mélységi élességgel, megvilágítással, zársebességekkel és perspektívákkal. Próbáljunk meg tudatosan fotózni, előre kitalálni, milyen témákat fogunk keresni, azokat hogyan szeretném megörökíteni, mit fogunk kipróbálni és milyen képeket szeretnék csinálni! A fontos elképzeléseket jegyzeteljük le és próbáljuk is betartani a búvártúra alatt.
Tudom, hogy sokan azt hiszik, hogy ez a búvárkodásban nem igazán lehetséges, hiszen soha nem tudjuk hogy pontosan mire számíthatunk. De ez NEM IGAZ! Nézzük a mostani példát! Szinte minden részvevő járt már a Vörös-tengeren, tehát a helyszín nem új. Akár 8-10 téma is van, ami nagy biztonsággal elénk fog kerülni, ezekből adódóan egy hét alatt szinte 90 százalékos valószínűséggel megcsinálható a fotó. Nézzük végig az elmúlt években készített képeinket, próbáljuk meg végiggondolni, hogyan is fotózhattuk volna meg jobban és érdekesebben. Vizsgáljuk meg más fotósnak az adott helyszínen készített képeit, merítsünk inspirációt próbáljuk tovább gondolni, és mentsük el ezeket a képeket. Amennyiben a több fotós merül együtt, próbáljunk meg együtt dolgozni segíteni egymást munkáját például modellkedjünk, ha szükséges.
A digitális fotózásnál fontos az utómunka, erre is kellő időt és energiát kell fordítania a mai fotósnak. Azonban az utómunka nem a képek manipulálását jelenti, a halak áthelyezését, vagy eltüntetését, hanem a nyers a gépben keletkező file-ok úgymond előhívását. Fehéregyensúly, kontraszt, minimális vágás, élesség néhány apróság és a képünk elkészült. A folyamat azonban ritkán haladja meg a képenkénti 5-8 percet, ha ennél több időt vesz igénybe akkor már valami olyat csinálunk ami nem biztos hogy valósan kapcsolódik a fényképezéshez. Továbbra is próbáljuk meg a gép érzékelőjén elkészíteni a képet és a számítógépen “rajzoljuk" le a látottakat.
Merülés után beszélgessünk a képekről illetve a témákról, inspiráljuk egymást, próbáljunk csapatként dolgozni hisz a cél közös: a világ legszebb hobbijaként megörökítsük a csodálatos víz alatti világot!
A folytatásban következzenek a képek és a magyarázatok.
Az írás a következő oldalon folytatódik!