Utazás búvárként a mai világban...
A búvárkodásról1/2. oldal
Sokat utazó búvárfotós barátunk, Selmeczi Dani osztja meg tapasztalatait a pakolás magasiskolájáról.
Általában a pakolásról
Az első potenciális probléma a búvártáskából adódik. Szinte minden búvár a felszerelés bevásárlását egy jó képességű táskával koronázza meg: "Legyen rajta szép nagy búvár felirat, rengeteg zseb és ami a legfontosabb, guruljon!!!!" Ebben a pillanatban elbuktuk a súlykeretünk közel 25 százalékát a teljesen üres táskával! Ezek a táskák minimum 4-4,5 kg-ot, de esetenként akár 6 kg-ot is nyomhatnak. Tehát már a pakolás elején komoly hátrányba kerülünk. A másik probléma, hogy ezek a táskák feltűnőek! Mindenki hallott már különböző történeteket arról, mi kerülhet ki amíg csomag megérkezik a rendeltetési helyére, így ezt a témát ne is ragozzuk tovább... Ezért nagyjából tíz éve egy szimpla táskával utazok, aminek semmilyen merevítése, kereke, és felirata nincsen. Talán úgy lehetne a legjobban leírni, hogy egy nagy "hurkatáska", melynek közepén hosszú cipzár található. Egyértelmű, hogy nem a legkényelmesebb megoldás, ha nagyobb távolságot kell megtennünk, és talán nem tűnik a legbiztonságosabb megoldásnak sem. Ennek ellenére az utazásaimról nem tudok felidézni olyan törést vagy sérülést, amit a merevítések hiánya okozott volna.
Ahol még komoly súlyokat spórolhatunk, azok a tisztálkodási szerek, hiszen ezeket általában mindenki 500 ml-es kiszerelésben pakolja be, majd a túra végén 60 százalékát ismét cipeli haza. Szinte mindent be lehet szerezni sokkal kisebb méretben, ezzel akár 1-1.5 kilót spórolhatunk más, értékes felszerelési tárgyaink számára. Minden a minimum szintet meghaladó szálláson található törülköző, amit általában rendszeresen cserélnek is, így én csak egy nagyon kis "vészhelyzeti" törülközőt viszek magammal. A magyar utazók ritkán élnek a lehetőséggel, de minden egyes resortban van mosoda, a túra felénél a ruhatárunkat könnyedén fel tudjuk "frissíteni", és ez a hosszú, akár több hetes utazásnál fontos súlycsökkentő tényező lehet. Némi alap gyógyszer, ragtapasz, lázmérő, szúnyogriasztó, kis ledes lámpa, egy multi-tool (a szükségtelen sallangoktól megszabadítva) még általában itt kap helyet.
Elérkeztünk egy fontos csomaghalmazhoz, a búvár felszereléshez. A felszerelés gyártók is felismerték a problémát és a légitársaságok növekvő szigorát, és így elkezdték komoly marketinggel reklámozni az utazó BC-ket, könnyű nyomáscsökkentőket, más kialakítású táskákat, melyek ez idáig nem voltak jelen a búvárpiacon. Megjelentek az új tömlők amik sokkal könnyebbek, és így a reduktorunk súlyát könnyedén csökkenthetjük 1 kilóval. Az uszonyokban is különbség lehet- akár 2 kg is típustól függően. Ilyen összeállításban a legutolsó túrámon a feladandó poggyász mérete 19 kg volt egy közel 20 napos túrára!
Az írás a következő lapon folytatódik!