Áldozatból vadász
TudományKülönös viselkedésű halfajra figyeltek fel a biológusok.
Ám megfigyeltek egy olyan gébcsoportot, ami különös módon kezdett viselkedni: azokat a medúzákat fogyasztják, amik normál esetben őket ejtik el. Victoria Braithwaite, a Penn University kutatója a így fogalmazott: "Nem tudjuk, hogy az aljzaton talált halott medúzákat eszik vagy az oxigéndús rétegekbe úsznak hogy medúzákat egyenek, de tény, hogy medúzákat esznek."
A medúzák a Namíbia és Dél-Afrika között húzódó vizekben a hatvanas-hetvenes években szaporodtak el, amikor a velük versengő szardíniák száma a túlhalászat miatt nagyon megcsappant. A medúzák ebben a vízben gyakorlatilag csúcsragadozónak számítottak, ám ha a gébek ezekkel kezdenek táplálkozni, jószerével újból a nagy körforgás részeivé válnak. A gébek ráadásul a mérgező aljzaton is életben maradnak 10-12 órán át, ahol Braithwaite szerint csak alacsonyabbrendű élőlények voltak eddig erre képesek. A kutató szerint egyelőre erre sincs semmilyen magyarázat.
Amikor valamivel megérintik a gébeket, azok azonnal reagálnak és elmenekülnek, tehát az oxigénban szegény vízrétegben is ugyanúgy viselkednek. A gébek így a medúzák fogyasztásával és mérgező iszapban való elrejtőzés képességével jelentős előnyre tettek szert, és így szaporodhattak el annak ellenére, hogy más ragadozók fő táplálékául szolgálnak.
[ Discovery News ]