Diszkont búvártúrák: Málta
Utazási élmények2/2. oldal
Albumhoz klikk a képre.
|
Érdemes nem csak a szállodát, hanem annak környékét is szemrevételezni foglalás előtt, mert pár helyen hangos éjszakai szórakozóhelyek tucatjai akadályozzák a pihenést- St. Julian's-ben ez például több, mint tipikus. A jellemzően sokat barangoló turisták (a búvárok főleg ilyenek) nem nagyon szeretik a szállodai ellátáshoz igazítani a programjaikat, ezért inkább önellátó apartmanokat választanak. Ezek többnyire megfelelnek az alapvető igényeknek, nem is túl drágák, de a főszezonban érkezőknek érdemes a légkondicionálás lehetőségével is kalkulálni, mert fázni biztosan nem fognak. Aki kicsit csendesebb, nyugodtabb nyaralást szeretne, távol a nagyon zsúfolt helyektől, Gozo szigetének kínálatát is böngészheti. Remek merülőhelyek vannak itt is, és a komppal gyorsan át lehet kelni Málta szigetre, ahol egy napos túra során a legfontosabb nevezetességeket ugyanúgy felkeresheti, mint ha itt lakna.
Aki önellátásra rendezkedik be, kisebb-nagyobb boltokat mindenfelé talál, és természetesen vannak szép számmal nemzetközi gyorséttermek, pizzériák, minőségi éttermek. Nyáron a szigeten nem olcsó semmi, de azért egy kávé vagy egy jéghideg sör a pubban nem megfizethetetlen.
A merülés
A játék kedvéért egy rövid felsorolással kezdenénk ezt a fejezetet: Rozi, P29, Karwela, P31. A máltai búvárkodásban járatos emberek tudják jól, ez nem valami speciális kód, hanem négy, a búvárok számára elsüllyesztett roncs neve. Ha arra gondolunk, milyen kis országról van szó, a mesterséges zátonyok nagy száma jelzi, a helyi hatóságok pontosan felmérték, mi vonzza a búvárokat, és lépéseket is tettek. A roncsok helyét sem esztelenül jelölték ki, nincsenek a kedvtelési búvárok számára elérhetetlen mélységben, és többük partról is elérhető.
Valószínűleg ez a legjellemzőbb a helyi búvárkodási lehetőségekre: ésszerű és egyszerű ami csak lehet. A szabályok sem titkosak, a hivatalos máltai turisztikai honlapon megtalálhatók. Így például nem tiltott az egyéni merülés, a legalább haladó búvár minősítésű turisták merülhetnek párban. Számukra elég sok búvárbázis kínál olcsóbb csomagot, amiben a palackok és az ólmok bérleti díja van benne, transzfer viszont nincs. Ezek azonban az évről évre ide utazó, a helyeket nagyon jól ismerő brit búvárklubok tagjai számára sokkal inkább kihasználhatók, mint egy átlagos búvárturistának. ők ugyanis nem feltétlenül arra szeretnék szánni a nyaralásukat, hogy a merülések felén csak keresgéljék a látványosságokat, hanem jó eséllyel egy bázis teljes körű szolgáltatásait veszik igénybe. Nagyon jól felszerelt, tisztességes árakon dolgozó bázisok vannak az országban, akik fuvarozzák a vendégeket, gondoskodnak a merülésvezetésről, és a helyi viszonyokat jobban ismerik, tehát kedvezőtlen időjárás esetére mindig van egy B-tervük. Az először ide utazók túlnyomó többsége minden bizonnyal jobban jár, ha a profikkal merül.
Albumhoz klikk a képre.
|
Lássuk, mik a legnépszerűbb merülőhelyek az országban! Málta szigete mellett van a hatalmas tanker, az Um El Faroud roncsa, egymás közvetlen közelében van a Rozi és a P29 mesterséges zátony, Valletta városában merülhető a második világháborús HMS Maori ma már erősen szétesőfélben levő maradványa, a nyílt tengeren pedig a Blenheim Bomber nevű repülő és a HMS Stubborn tengeralattjáró számít még időnként merült roncsnak. A roncsok többsége 20 méternél mélyebben van, a Stubborn pedig inkább már csak technikai búvároknak ajánlható. A Maori jó példája annak, hogy bármennyire érdekesek a mesterséges roncsok, a történelem iránt érdeklődők számára egy kevésbé látványos maradvány ugyanúgy izgalmas lehet a sorsa miatt. A roncsokon túl falak, kisebb üregek vannak még a fősziget mellett. A legkisebb lakott sziget, az aprócska Comino merülőhelyeit hajóval lehet elérni. Itt süllyesztették el a P31 nevű kiszuperált járőrhajót, és van itt néhány fényjátékos üreg is.
Gozo szigetének legnépszerűbb merülőhelye a Blue Hole és az annak közelében levő Inland Sea. Itt igen látványos üregek vannak, amelyeket partról lehet merülni, ráadásul a víz felett is megkapó a látvány: az Azúr ablak. A Málta szigetén dolgozó búvárbázisok napi túrák keretén belül járnak ide jellemzően hetente egyszer: komppal kelnek át Gozóra, és saját autóikkal mennek el a merülőhelyekre. A Gozo szigetén megszálló búvárok más pontokat is fel szoktak keresni, így a Karwela nevű roncsot vagy Xlendi öblét.
Mint látható, a roncs- és üregmerülés gyakorlatilag minden máltai búvártúra része szokott lenni, ezért nyáron is jobb egy vékony hosszú ruhában merülni, mint rövidben, noha a víz hőfoka ezt lehetővé tenné. Az élővilágot igyekeznek óvni a helyiek, a roncsok körül gyakran úsznak halrajok, rákok és más apróságok rejtőznek az aljzaton, de hétköznapi látványosság például a muréna is.
Málta azon földközi-tengeri úticélok közé tartozik, amit a "keményvonalas" búvárok éppen úgy szeretnek, mint a hétköznapi nyaralók. Érdemes több időt szánni a merülésre, és kihasználni azt a lehetőséget, hogy kedvező körülmények között búvárkodhatunk igazán változatos helyeken, míg a pihenőnapokon kellemes kirándulásokat tehetünk a szigeten.
GR
(A cikk a megjelenésének napján, 2012. 07. 13-án helytálló információkat tartalmaz.)