Pun érméket találtak a Földközi-tengerben
EgyébEgy egész hajónyi ókori pénzt találtak a Földközi-tengerben, a dél-olaszországi Pantelleria sziget partjainál.
Egyenként halászták ki azt a több mint 3500 darab ókori pénzérmét a tengerből, amelyet pénteken mutattak be a Szicília és Tunézia között fekvő szigeten tartott sajtótájékoztatón. A Pantelleria Ricerche nevű, régészekből és búvárokból álló kutatócsoport tagjai tudták, merre kell keresni: számos más tárgy, közöttük amforák is előkerültek már a tengerből. Az értékes zsákmány azonban bennünket is meglepett - mondta a keresést vezető Francesco Spaggiari. Cala Tramontana öblében, a parttól húsz méterre levő sekély vízben hevertek a pun pénzek, melyeket a Róma és Karthágó közötti harcok idejére, a Kr. e. 254-217 közötti évekre datálnak.
Az első feltételezések szerint a pénzt egy elsüllyedt karthágói hajó szállította, talán a rómaiak ellen harcoló szigetlakók finanszírozására: ezt erősíti meg, hogy az érmék mind egyformák. Ha kereskedők pénze lett volna, az érmék különböznének egymástól. Így viszont egyszerre verték őket a korabeli, más pún érméken is látható ábrázolással. Egyik oldalon Tanit istennő balra fordított arcéle látszik hajában búzakalász-koszorúval, az érme másik oldalán jobbra tekintő lóprofil, jogarral és csillaggal.
Pantelleria a helyszínen kívánja őrizni a régészeti leletet, de Szicília tartomány máris jelezte, hogy igényt tart a felségvizeiben talált zsákmányra.
- Nem adjuk, a miénk, készek vagyunk mi is harcolni értük - hangoztatta Spaggiari.
[ MTI ]