Búvárok a charter repülőn
Magyarország2/2. oldal
A Travel Service oldalán megtalálható az üzletszabályzat, amit azért is érdemes megnézni, mert ha a társaságtól kérdezünk, ebből idéznek nekünk. Van viszont néhány dolog ami ellentmondásos, és van ami -sajnos- egyértelmű. Pontokba szedve nézzük végig mire számíthatunk, ha szó szerint betartanak mindent, amelyhez az információt a légitársaság ügyvezető igazgatója, Farkas Attila írta meg számunkra.
Feladott pogyász esetén:
Maximális súlyhatár: 20 kg. Túlsúly esetén 8 euró vagy 2500 forint fizetendő minden kilóra. Saját tapasztalat, hogy meglehetősen kekecek tudnak lenni már 1-2 kg túlysúllyal is.
Sportfelszerelés 40 euró vagy 12500 forint díj ellenében szállítható irányonként (tehát oda-vissza ennek a duplája) egy szet búvárfelszerelés súlykorlát nélkül (valószínűleg a minden csomagra vonatkozó 32kg-os limit azért érvényes!). Ezt a legtöbb légitársaságnál egy búvár akkor veszi igénybe, ha túlsúlya van, és az a sportfelszerelés miatt keletkezik, így kedvezményesebb áron szállíthatja.
De most jön az igazi feketeleves: Amennyiben a Travel Service járatán sportfelszerelést szállítunk (és ide tartozik a búvárfelszerelés is!) minden esetben számolni kell ezzel a felárral, még akkor is, ha a csomagunk nem lépi túl a megengedett 20 kg határt, és egyetlen csomagunk tartalmazza a normál pogyászt is (ruha, stb).
Kérdésemre, hogy mi a búvárfelszerelés, annak számít-e egy maszk, sznorkel, uszony, azt a választ kaptam, hogy gyakorlatilag minden, ad abszurdum ha egy maszk van a csomagban, kifizettethetik velünk a felárat. Hozzáteszem a válaszban szolgaian felsorolták azokat a sznorkeles eszközöket, amikre én konkrétan rákérdeztem. Ez számomra azt mutatta, hogy nincsenek tisztában azzal, mi a búvárfelszerelés és mi az, amit egy strandoló használ (a válaszban fel sem merült reduktor, jacket, lámpa stb).
Arra a kérdésemre, hogy mi indokolja ezt a megkülönböztetést -hiszen egy búvártáska ugyanolyan, mint egy normál csomag, nem igényel (és nem is kap) különleges bánásmódot, nincs különleges mérete vagy formája mint egy kerékpárnak, sílécnek- igazából nem kaptam választ.
Mit jelent ez? Az üzletszabályzatot betű szerint értelmezve, ha a társaság járatával búvár utazik, 25.000 forint felárat kell fizetnie csak azért, mert búvárkodni megy és nem napozni. Véleményem szerint ez egy -indokolatlan- negatív megkülönböztetés, főleg annak tükrében, hogy más légitársaságoknál (pl. a szintén Egyiptomba repülő Anubis-os Malév charteren) erről szó nincs.
(Frissítés: A hír megjelenése után kaptunk egy hivatalos értesítést, hogy a TS elengedi a búvárfelszerelésre kiszabott kötelező sportfelszerelés felárat, amennyiben egy csomagunk van ami a búvárfelszerelést és a normál ruhákat tartalmazza. Külön szállított búvárfelszerelésre továbbra is felárat kell fizetni)
Kézipogyász:
Egy darab maximum 5kg súlyú, 56x45x25 cm befoglaló méretű csomag.
Ezen felül az utas választása szerint három személyes használati tárgyat vihet a fedélzetre: kabát vagy takaró, esernyő vagy sétabot, kisméretű(!) fényképezőgép, videokamera vagy látcső, hordozható számítógép, mobiltelefon, úti olvasmány, úti élelem.
Rákérdeztem konkrétan a DSLR tulajdonosok kálváriájára, miszerint a fotós felszerelésük túlsúlyos volt, és azt feladatták velük, annak ellenére, hogy a társaság tiltja ezt a saját üzletszabályzatában (9.3 C pont).
Szerencsére ebben az ügyben sikerült pozitív előrelépést tennünk. Azt a választ kaptam ugyanis, hogy egyrészt használjuk ki a fent említett lehetőséget, másrészt pedig egy ígéretet tettek arra, hogy túlsúly megfizetése ellenében ugyan, de korlátozott számban lehetőség lesz a felszerelés fedélzeten történő szállítására. Ez esetben viszont mindenképpen javasolják, hogy az utazás előtt előre jelezzük, ha élni szeretnénk ezzel a lehetőséggel.
(frissítés: Figyelem, a történet nem ért véget! Az ebben a cikkben leírtak szerencsére már a múlté, kövesd tovább a történetet a II. részben!)