Tisztelt nagyérdemű! Nagytudású barátaim mondják, nem kell újra feltalálni a meleg vizet, ha már egyszer ki van találva. És ki van, higgyétek el, én is onnan tanulom. Ideális esetben 3 tech búvár merül egyszerre. A fenék-gáz mennyisége úgy kerül meghatározásra, hogy a legkényelmetlenebb (legrosszabb) helyzetben bekövetkező balesetkor, a mentő még mindig 4szeres mennyiséggel rendelkezzen az első gázváltásig. Ez azért szükséges, mert ketten fogyasztják a készletet, s vészhelyzetben a fogyasztás akár duplájára is emelkedhet. Egy balesetes, másik menti, harmadik dirigál, vagyis nézi a műszereket és a tervet, amire az előbbi kettőnek biztos nincs ideje. Feltehetően a dekógázok megvannak, így a baleset megszűnt. Amennyiben nem, további technikai problémák adódnak, akkor jön a módosított terv, miután többféle deko gáz van. Illetve, jó tudni, a stage palackoknak használt alu palackok 70 baron semleges lebegőképességűek, így elfogyasztásukat csak eddig tervezik. Miután három búvár merül együtt, ha egy gáza kiesik valakinek, a másik két társnál még 70 - 70 bar rezerv van. Ezenkívül, szükségesetben a különböző deko-gázok reduktorai cserélhetőek. Palack ritkábban romlik el. Nos, bár magm is szeretek egyedül kirándulni a vízben, a biztonságot, jó terv, összeszokott csapat és mindenkiáltal ismert egységes felszerelés garantálhatja. Mindez, persze nyílt rendszer esetén igaz. Üdvözlettel Krk-ről a Bubor-ék.
|
Ilyen mélységű tech merülések már egyedüli merülésről szólnak általában. Mert tegyük fel ott van mellette egy másik manus. Újralégzővel ugye, hiszen amúgy nem tudná merülni amit ő. Na azon kívül, hogy végignézi szerencsétlen halálát pont semmit nem fog tudni tenni, nem tud gázt adni, hisz újralégző. De nyílt rendszerű merülésnél is necces, hiszen kiszámolt mennyiségek vannak, stb. Anno Guszti rekordjánál volt biztosítás, de azért az egy szponzorált rekordkísérlet volt, minden merülésnél képtelenség egy sokfős támogató és mentőbúvári vonalat letelepíteni ... /Cikkek/383/page=36 fő biztosította a merülést, egy-egy búvár 110 és 66 méteren, ketten 39 méteren és ketten a felszínen - persze a sekélyebb szakaszon már rengetegen vártak. 39 méteren volt a legveszélyesebb, amikor nitroxra váltottam trimixről, mert itt hélium elvonási tüneteim lehettek volna, de megúsztam. Próbáltam elég kis törést berakni, 18% -ról 28% oxigénre váltottam. Olyan emberek voltak a biztosítóim, akikbe maximálisan bíztam emberileg és tudásban is. Minden biztosító búvár gázkeveréke úgy volt összeállítva, hogy engem, önmagát és az összes alatta lévő biztosító búvárt menteni tudja. Egyedül én nem tudtam senkit menteni.
|
Igen, szabálytalan egyedül merülni, de jobb mint mást is belerángatni valami veszélyesbe! Szóval, ha egyszer ott maradok a kékben, kérlek ne piszkáljatok, ne hozzatok fel. Szeretek ott lenni, s élni sem lehet örökké. :-) Jómagam is szívesen fejezném be így. S hogy mikor kell menni, azt senki sem tudhatja előre. Üdv a Krk-ről mindenkinek: Buborék. Ui.: ja. és a hétvégén merülgetek. . .de csak pár méter mélyre :-)
|