Búvárok kutatták a Titanic mentőhajóját
TudományKözel egy évszázada sietett a Titanic mentésére az RMS Carpathia, és már annak is 89 éve, hogy egy német tengeralattjáró a tenger fenekére küldte a hajót.
Az óceánjárót egy német tengeralattjáró süllyesztette el 1918. július 17-én, amikor egy konvoj tagjaként Liverpoolból Bostonba haladt. Bár a roncsot az amerikai Clive Cussler csapata már 1999-ben felfedezte, a hajó partoktól való távolsága, a mélység illetve a terület kiszámíthatatlan időjárása nehézzé tett bármilyen további kutatást. A Carpathiát ezért eddig összesen négy búvár láthatta, aki fejenként 15 percet töltöttek a roncsban.
A mostani merülést Ric Waring manchesteri tűzoltó vezette, akinek 10 fős csoportja viszont 15 órát töltött egyfolytában a 160 méteres mélységben, hogy a Plymouthtól 400 kilométerre fekvő hajót tanulmányozzák. Az expedícióban angol, olasz és német búvárok vettek részt. Az amatőr búvárcsoport többek közt a hajó telegráfját hozta a felszínre, aminek segítségével a híd a gépházzal kommunikált.
Az értékes jelzőkészülék mellett több más tárgyat is felszínre hoztak, ám a különleges feltárás vízalatti kamerákkal történő megörökítése már kevésbé volt sikeres. "Sajnos nem tudtunk annyi filmet felvenni, amennyit szerettünk volna, mert a felszerelés egy része nem bírta a nyomást" - magyarázta az egyik résztvevő a sajtónak.
A most talált tárgyakat a búvárok végül átadták a jelenleg Budapesten látható vándorkiállításnak, amely a Carpathia relikviáit először majd jövőre, a londoni megálló során mutatja majd be. Persze a régészeti kutatás mellett az sem mellékes, hogy a csoport - a korábbi 135 méteres csúcsot túlszárnyalva - brit rekordot állított fel a mélytengeri roncskutatásban is.
[ Múlt-kor ]