Térkép az olajtengerekről
KörnyezetvédelemOrosz kutatók műholdas felvételek segítségével elkészítették a tengerek és óceánok olajszennyezettségének térképét.
A módszer előnye, hogy valós időben mutatja a tenger felszínének állapotát, és nem függ sem az időjárástól, sem a napszaktól. Hibája, hogy nehéz pontosan meghatározni a szennyezés mértékét. Ugyanakkor igen jól látni lehet az olajfilm határát, ki lehet deríteni az olajfolt forrását, követni lehet a mozgását, és a vastagsága is becsülhető.
Évente több száz tonna kőolaj és más éghető kenőanyag jut véletlenül vagy szándékosan a tengerekbe és óceánokba. Az űrből jól megfigyelhető a tengerek szennyezettsége. Oda is kell figyelni, mert a Földközi-, az Északi-, a Fekete-, a Balti-, a Kaszpi- és a Sárga-tenger igencsak szennyezett. Különösen fenyegető a helyzet a Kaszpi- és a Sárga-tengeren. A növekvő olajszállítással, az új olaj-kikötők építésével és a tengeri fúrótornyok számának szaporodásával egyre romlik a helyzet.
A kutatók a Fekete Tenger vízfelszínét tanulmányozva arra a megállapításra jutottak, hogy a szennyezést a növekvő hajóforgalom okozza. A Fekete Tengeren kilenc nagy olajfolt egyértelműen azonosítható. Ezek mérete 2 és 60 négyzetkilométer között változik. Az olajszennyeződések a hajóútvonalak, kikötők és horgonyzó helyek körül alakulnak ki. A Fekete Tenger szennyeződését a tankhajókból kiszivattyúzott tisztítatlan ballaszt víz, az olajfinomítók alig tisztított szennyvize, és különféle balesetek okozzák.
A szerzők szerint az olaj-szennyezettség-térképnek tudományos és kereskedelmi értéke is van. A kutatók javasolják, hogy műholdakról folyamatosan pásztázzák a tengerek felszínét, és kísérjék állandóan figyelemmel a veszélyeztetett medencéket, hogy szennyezést okozókban tudatosuljon: nem kerülhetik el a felelősségre vonást - idézi az elementi.ru című honlap A Föld kutatása a világűrből című tudományos folyóiratot.
[ delta ]