Merülés Los Gigantes sziklái alatt
Utazási élmények3/4. oldal
Albumhoz klikk a képre.
|
Mint említettem, kb. 14 helyet merülnek Los Gigantes körül. Úgy szervezték a dolgot, hogy minél több helyre eljussunk, de lehetett volna kívánság műsor is. Két fix merülés van, szerda és szombat délután a Barranco Seco merülőhelyen. Ez a rája etetés! Alapból sok rája van a környéken, számuk darabra és fajtára is jelentős. Több merülésen is találkoztunk jó párral. Ez a merülés azért különleges, mert itt a búvárokkal egy nagy hordó is utazik a hajón, tele finom halfejekkel, haldarabokkal, amit a piacról, az éttermektől guberáltak össze. A szaga förtelmes. Ezt borítják ki a beugrás előtt a vízbe a merülőhelyhez érve, így mire az a csapat lesüllyed a 15-20 méteres mélységbe a sziklák közé, mert tart a lakoma. Megszámlálhatatlan sok rája! Sasráják, atlanti tüskésráják, "bull ray" és pillangó ráják a felhozatal. A kisebbek fürgén szárnyalnak, a nagyok, köztük egy kapitális öreg atlanti tüskés komótosan "kúszik" az aljzat felett. Sietniük kell az evéssel, mert a finom falatokra nagy csapatokban halak is érkeznek. Igazi káosz, az ember nem győzi kapkodni a fejét. Hihetetlenül közel úsznak el, tapasztaltabb vezetőink simogatják őket, illetve haldarabokkal kézből etetik őket pár alkalommal. Ahogy fogy az étek, úgy ritkul a számuk, de a merülés végén is akad pár szép téma, egész közeli képek a táplálkozó rájákról, a sziklák felett repülő sasrájákról. Nem igazán akartunk kijönni...
Lehet, sokaknak nem tetszik a dolog, hiszen mint említettem, etetés nélkül is sok rája van. Ez egy olyan program, amit más bázisok is művelnek, nem is csinálnak belőle titkot, például a bázis falán, a folyosón számtalan kép, poszter reklámozza a "mutatványt". A magunk részéről mi nem nyúltunk hozzájuk, fotózgattunk, nézelődtünk, bár nagy volt a kísértés, hogy a gigászi ráját megsimogassuk!
Albumhoz klikk a képre.
|
A második alkalommal mi kértük a parti merülést, mert a bázisnak van egy másik specialitása, a teknősös merülés etetéssel egybe kötve. Délelőtt kocsiba szálltunk, és jó 15 km-t autóztunk délre, Playa Paraiso egy kis festői öblébe, az El Puertito merülőhelyre. Pár ház a parton, pár csónak kikötve a csendes kis öbölben. Kocsi mellett szereltünk, majd begyalogolás a vízbe. 200 méter úszás, míg elég mély és tiszta nem lesz a víz, majd lemerülés. Fekete homok fodrozódik alattunk, az öböl sziklafala mellett haladunk, ahol lepényhalak, tintahalak, polipok, halrajok nyüzsögnek. Nyugis merülés a sekélyben, 6-10 méter környékén. Mivel a búvárok (más bázisok is) gyakran etetik a teknősöket itt, nem kell nagyon keresni őket. Amint meghallják, hogy búvárok vannak a vízben, már úsznak is hozzájuk. Mi is így jártunk. Elsőre ketten közeledtek, és bizony keresték az ételt nálunk, alaposan átmustráltak bennünket egyenként. A nagyobb, látva, hogy üres kézzel jöttünk elhúzott. Okos. A kicsi tovább maradt. Vezetőink simogatják, játszanak vele. Aztán ő is elúszik. Pár pillanat múlva megint kettő bukkan fel, hasonlóan, mint az előbb. A kisebbik a merülés végéig velünk úszik, kikísér szinte a partig! Az etetés most elmaradt, de a simogatás, a játék megvolt. Most is csak csodálkozó szemlélői voltunk az eseményeknek. Kijövetelkor már a közeli Barracuda Center kisbuszából szálltak ki a búvárok... Elég forgalmas lehet az öböl, bár meg kell mondjam, egyetlen merülésünkön sem találkoztunk más búvárcsapattal!
Nos, így zajlik a búvárélet arrafelé. 5 nap, 9 merülés, komplett kis szafari. A parti merülések 20-25 euróba kerülnek, a hajós kifutások 25-30 euro között vannak, de ezek átlagos számok, több bázistól vett minták. Mi 27 eurót fizettünk merülésenként ezen a bázison. Egyébként könnyű megtalálni a bázist a neten is, egész tűrhető oldala van sok infóval. (A merülőhelyek is le vannak írva az adatbázisban.)
Az írás a következő lapon folytatódik!