Tippek, ötletek a havi fotósversenyre
Fotózás1/2. oldal
Megkértük elismert fotós barátunkat, hogy adjon tanácsokat, hogyan készüljünk fel a hónap képe versenyre? Az idei témákat Előd László boncolgatja.
Fantázia
|
03. Ember a vízben. Ami a legfontosabb és leggyakrabban elkövetett hiba, hogy nem kérünk meg senkit, hogy segítsen kicsit nekünk és modellkedjen a kameránknak. Mindenki a drágán befizetett útjának merüléseit félti, illetve a fotós pedig próbálja ezt tiszteletben tartani. De gondoljuk csak végig! Nem lenne jó érzés egy olyan képet kirakni a falra, vagy berakni a fotóalbumba, ami egy szépen megtervezett, előre kigondolt munka eredménye és végre művészibben ábrázolja a víz alatti világot és benne minket, a búvárt!? Győzzük meg ismerősünket, hogy egy szép, igényes felvétel nagyításával lesz gazdagabb, ha segít nekünk, tegyük motiválttá, beszéljünk sokat az elképzeléseinkről, vonjuk bele őt is, ötleteljünk együtt! Ne feledjük, egy jó kép ismérve a jó főtéma, egy szép homogén (nem zavaros) háttér elé helyezve! Itt persze nagy lehetősége van azoknak, akik nem sajnálják a pénzt profi modellek bérlésére, és akár uszoda bérlésre sem!
Példák: Az egyik kedvenc felvételem (David D.)- bár kicsi rajta az ember mégis elsősorban róla szól a kép.
Röghöz kötve
|
05. Vörösök előre. Tág lehetőségű kiírás, hiszen a koralltól a különböző halakig és egész a csigákig sok minden belefér. Ezért ide csak általános szabályokat tudok írni. Próbáljuk az állatokat ne felülről, hanem minimum a saját szintjükről fotózni. A homogén (nem zavaró) háttér minden fotónál nagyon fontos, mert elvezeti a néző tekintetét a fő témáról. Lehetőleg használjuk a harmadolási pontokat, ne középre komponáljunk! Figyeljünk arra, hogy a vörös szín könnyen becsapja a fénymérőt és alulexponálhatjuk a felvételünket, amit ma már persze korrigálhatunk a különböző fotóprogramokkal, de veszíthetünk is a vörös szín élénkségéből.
06. Szemtől szemben. Portré felvételek. Itt különösen fontos lesz a két vaku használata, hogy a zavaró árnyékokat megússzuk. Míg a felszínen a jó portré ismérve a modell arcán látható szép fény-árnyék megoszlás, addig a víz alatt ez természetellenesnek fog tűnni! Ha valakinek nincs két vakuja, az a gépe fölé rakja a vakuját (érdemes ilyenkor kristálytiszta vízben fotózni) vagy már láthattuk a házilagos megoldást is a DC fórumán, egy fényvisszaverő tálca képében, ami mint egy derítő lap helyettesítette a második vakut. Nem a legszebb és legtökéletesebb megoldás, de néha szegény ember tálcával vakuzik, tartja a búvárfotós közmondás! Felülről, mint a kiírás is mondja, senki ne fotózzon, az nem szemtől szembe! Türelmesek legyünk, ne kapkodjunk. Szép lassan közelítsük meg áldozatunkat, és kicsit távolabbról óvatosan lőhetünk már, majd egyre közelebb és közelebb araszolva újra és újra tüzelhetünk. A képeket ilyenkor ne nézzük vissza, mert a mozgással elijeszthetjük felvételünk tárgyát! Ha szerencsénk van és tényleg lassú, óvatos mozdulatokkal közelítettünk, akkor talán vágás nélkül is meglesz a kitűnő eredmény, amire igazán büszkék lehetünk. Nagyon fontos, hogy a környezetét is nézzük a halnak/ráknak/stb, mert szép kép csak szép, homogén környezetben fog készülni, ezért ha nem ilyen helyen találjuk "áldozatunkat", ne is kezdjünk neki a fotózásnak. Tudatosan keressük a jó helyen, jókor, jó fényképalanyt!
Az írás a következő lapon folytatódik!