Elektronikus búvárpóráz
FelszerelésekEgy új elektronikus eszközzel akarják segíteni a búvártársak kommunikációját.
A kedvtelési búvárok körében alapszabálynak számít, hogy legalább ketten együtt, egy párt alkotva mennek a víz alá. A merülőtársi rendszer viszont érezhetően lazul mostanában, hiszen sokan fotóznak- ha mind a két búvár máshol kattintgat, szinte észrevétlenül eltávolodnak egymástól, és észre sem veszik, ha a társuknak bármilyen segítségre van szüksége.
A Buddy Watcher nevű eszköz úgy néz ki, mint egy robosztusabb karóra: a csuklón viselhető, a nagy méretű gomb megnyomásával pedig jelezni lehet a búvártársnak. Az ő eszköze rezeg és fényjelzést is ad, tehát elvileg észre kellene vennie, hogy szükség van rá. Nagyjából 20 méteres távolságon belül lehet így jelezni a másik búvárnak, A szerkezet ára 120 euró, tehát olcsónak nem mondható.
A kérdés ilyen helyzetben persze mindig az, hogy ez a fajta "elektronikus póráz" helyettesítheti-e az odafigyelést a társra. Ha a másik búvár mondjuk eszméletét veszti, vagy úgy akad be, hogy nem tud jelezni, akkor nem sokat ér semmiféle jelzőszerkezet. És ha tényleg 20 méterre vannak egymástól, és a búvár elsőre azt se tudja, merre induljon, hiába veszi észre a jelzést, mire odaér a társhoz, talál késő is. Sőt, néha zavaró is lehet a cucc: amennyiben minden kis halacska felbukkanásakor ilyesmivel riasztja valaki a társát, akkor egy idő után nem veszik komolyan a jelzést. Szóval ha valaki jórészt betartja a szabályokat, akkor nem feltétlenül ez a legfontosabb elektronikus eszköz, amire szüksége lehet a búvárnak.
Aztán az is kiderülhet, valakinek beválik az ilyesmi a gyakorlatban- például ha egy fotós a modellel kommunikál vele, egy jelzés az, hogy állj meg, két jelzés hogy gyere vissza, ilyesmi. Na nem mintha 15 méterig ne lehetne kézzel jelezni ilyesmit...