A rejtelmes szemétsziget
KörnyezetvédelemA tudósokat meglepte, hogy úgy tűnik, mintha nem nőne az Atlanti-óceánon ringatózó plasztikhulladékból álló szemétsziget.
A szemétsziget elnevezés minden bizonnyal kicsit becsapós, mert nem a víz tetején úszó szeméthalmokról van szó. Az ultraviola sugárzás hatására a műanyag ugyanis törékennyé válik és feldarabolódik. A számtalan apró műanyagdarab rejtve marad a műholdak elől, és általában a hajók fedélzetéről sem látszanak. Megtalálásukra az egyetlen lehetséges mód a nagyon finom szemű, felszíni hálók használata, amelyek összegyűjtik a vízben lebegő hulladékszemcséket. Law az elmúlt 22 év alatt kollégáival együtt több mint 64 ezer darab műanyaghulladékot gyűjtött össze 6100 mintavételi helyszínről. Az Atlanti-óceán szemétszigetének éves szemrevételezése során planktonhálóval halászták össze az apró plasztikdarabokat, amiket a munkában résztvevő diákok szedegettek ki a hálóból csipeszekkel.
Mint Law elmondta, a szemétsziget pontos kiterjedését nem határozták meg, helyileg nagyjából a Georgia állambeli Atlanta magasságában húzódik az Atlanti-óceánon. A kutató szerint a keresett hulladéktöbblet egyfelől úgy tűnhetett el szem elől, hogy még annál is apróbb darabokra töredezett, mint amit a hálóval ki tudtak szűrni, másfelől a rátelepedett élővilág húzhatta le a mélybe, ahol a háló szintén nem érhette el.
Law azt nem tartotta elképzelhetőnek, hogy az óceán másik pontján halmozódott volna fel a szemét, mert sem a széljárás, sem az áramlatok nem változtak időközben. A kutatók nem véletlenülk érdeklődnek a plasztikhulladék iránt, mert féltik az óceánokat. A műanyag ugyanis veszélyezteti a tengeri madarakat, a teknősöket és egyáltalában véve a tenger élővilágát. A Science legújabb számában megjelent cikk szerzői szerint további hulladékszigetek lehetnek az Atlanti-, a Csendes- és az Indiai-óceánon is.
[ MNO nyomán ]