A Cousteau-klán
EgyébA híres felfedező híres nevével ügyesen sáfárkodó családtagokat mutatjuk be cikkünkben.
Cousteau és Simone
|
Cousteau 1937-ben vette feleségül Simone Melchiort, aki minden szempontból fontos társa volt. Simone édesapja finanszírozta a kísérleteket az első légzőautomatával, ő volt az első nő, aki kipróbálhatta azt, később a kapitány expedícióinak szervezésében is részt vett, és a Calypso legénységének egyetlen hölgytagja volt- a filmekben viszont sose akart feltűnni. Két gyermekük született, Jean-Michel 1938-ban, míg Philippe 1940-ben. Philippe, aki felnőve maga is csatlakozott Cousteau csapatához, fiatalon hunyt el: 1979-ben repülőgépbalesetben vesztette életét. Jean-Michel abban a tudatban élhetett, hogy ő a kapitány egyetlen gyermeke, ám mindenki számára váratlanul kiderült Simone 1990-es halála után, hogy Cousteau már jó ideje egy másik nővel élt együtt, akitől gyermekei is születtek. Francine Triplet, Cousteau második felesége már a hetvenes évek óta jelen volt az életében. 1980-ban született meg első közös gyerekük, Diane, majd két évvel később Pierre-Yves (fiatalabbak mint az unokák!). A kapitány és legidősebb gyermeke ezek után nem volt különösebben jó viszonyban, a Cousteau Society igazgatását is Francine vette át a kapitány halála után- ma sincs béke a családban. Az ellenségeskedés a külvilág számára például az olyan ügyek kapcsán vált észrevehetővé, mint az évekig tartó pereskedés a Calypso hajó tulajdonjogáért. A legendás hajó szép lassan rohadt, míg Francine és Jean-Michel a bíróságon csetepatézott, egészen az özvegy győzelméig. Francine (aki mindmáig szívesen mutatkozik a híres piros sapkában, ezzel is jelezve hogy ő a hiteles képviselője a kapitány célkitűzéseinek) egyáltalán nem tartja nagyra a többi Cousteau tevékenységét.
Jean-Michel és gyerekei
|
Jean-Michel fia, azaz a kapitány legidősebb unokája az 1967-ben született Fabien Cousteau, aki már négy éves korábban kipróbálta a merülést egy medencében, és gyermekkorától a híres nagypapa közelében lehetett. Nem csoda hát, hogy az ő érdeklődése is a víz alatti világ felé fordult. Bostonban végzett közgazdászként, majd a fenntartható fejlődés problémáival foglalkozott. ő a Plant a Fish szervezet legismertebb képviselője. Természetesen ő is részt vett dokumentumfilmes projektekben, apjával közösen dolgozott a 2006-os Ocean Adventures sorozaton. Ebben a munkában húga, Celine is feladatokat kapott. Az 1972-es születésű hölgy maga is segíti az Ocean Futures Society munkáját, filmek házigazdája, előadásokat tart, természetesen elsősorban a környezetvédelem témájában. Szerteágazó tevékenységével honlapján lehet megismerkedni.
Jacques-Yves Cousteau és Simone Melchior másik fia, Philippe ugyan fiatalon elhunyt, ám neki is született két gyermeke, akik természetesen apjukat gyakorlatilag nem ismerhették. Alexandra Cousteau 1976-ban született Kaliforniában, hét éves korában a híres nagypapa tanította meg búvárkodni. Politikatudományt tanult a Georgetown Universityn, ma viszont elsősorban a környezetvédelem területén végzett tevékenysége miatt ismert. Számos előadást tartott már, cikkeket ír, az Expedition: Blue Planet keretén belül 100 napos utazást tett néhány kritikus helyzetben levő helyre, erről az útról film is készült. Többek között a 2008-ban általa alapított Blue Legacy legismertebb arca is, elsősorban a közösségek számára fontos vízkészletek megőrzéséért küzd. Testvére, az 1980-ban született ifjabb Philippe Cousteau édesapja halála után látta meg a napvilágot, szintén Kaliforniában. 2000-ben Alexandrával együtt alapította az EarthEco International nevű szervezetet, majd 2007-ben másokkal az Azure Worldwide-ot. Nem meglepő módon ő is a természetvédelem ügyének szentelte karrierjét. Dolgozott közös filmeken nővérével, de láthattuk a BBC Oceans című sorozatában, illetve Steve Irwinnel is forgatott- jelen volt, amikor a krokodilvadász tragikus módon életét vesztette. Jelenleg a Discovery Network csatornáival áll kapcsolatban, honlapján pedig számos hozzá kapcsolódó cikket lehet olvasni. Történészként végzett ugyan, de nyilván leginkább jól csengő neve miatt invitálták meg számos projektbe, ahol a tengerek élővilágának megóvása volt a cél. Hitvallása egy interjú szerint az, hogy "Cousteau-nak lenni több, mint egy anyakönyvi kivonat".
A legifjabb gyerek
|
Ám a családtagok manapság többnyire a saját útjukat járják, a híres név viselői nem közösen próbálnak érvényülni. Mindenesetre már mindegyikük letette a névjegyét, és majd csak az idő dönti el, melyikük lehet a kapitány méltó utóda- már ha egyáltalán van értelme ilyen összehasonlításnak. A cél közös, és talán mindannyiuk munkája kell ahhoz, hogy megvédjük vizeink különleges szépségeket rejtő felszín alatti világát, amit az elsők között Jacques-Yves Cousteau mutatott meg az emberiségnek.
GR