Palauban videókamerákkal szerelik fel a cápákat
KörnyezetvédelemA Csendes-óceáni Palau szigetvilágában a kutatók videókamerával szerelik fel a cápákat, hogy megvédjék őket legveszedelmesebb ellenségüktől - az embertől.
Photograph by Amy Bucher |
A cápákat nehéz tanulmányozni, rendkívül fáradságos megbízható adatokat gyűjteni róluk. Erre pedig szükség lenne, mert a cápafajok ma már veszélyben vannak. Palauban és a világ más részein is növekvő mennyiségben halásszák őket, a zsákmány elsősorban a délkelet-ázsiai piacokra kerül. A térségben ínyencfogásnak számít a cápauszony-leves. A túlzásba vitt halászat több cápafajt is megtizedelt.
Palau a búvárok paradicsoma: a korallzátonyok között élő cápák évről évre jónéhány búvárt vonzanak a szigetcsoportra. Palau egyike annak a néhány szigetországnak, amely határozottan fellép a cápák védelme érdekében. A Fülöp-szigetektől 850 kilométerre keletre fekvő, 20 ezer lakosú szigetcsoport törvényben tiltotta be a cápahalászatot, és tavaly több hajót is lefoglalt - cápauszony-rakományukkal egyetemben.
Ez azonban nem elég ahhoz, hogy hatékonyan tudják oltalmazni a cápafajokat, a tudósoknak több információra van szükségük az állatról: tudniuk kell, hogyan és hol szaporodnak, merre vonulnak, milyen veszélyek fenyegetik őket - és azt is, hogyan alakul a populáció mérete.
Ebben segít a Crittercam, amelyet Greg Marshall, a National Geographic kutatója fejlesztett ki egy korábbi Belize-i élménye alapján. A kutató megfigyelte, hogy a gályatartóhal (Echeneis remora) fejtetején levő tapadó-korongja segítségével más gyorsan úszó halakra (például cápákra) vagy teknősökre erősíti magát s így idegen erő felhasználásával nagy utakat tesz meg. A kamerát hasonló elven rögzítik az állatokon.
A project weblapja: The crittercam Chronicles
[ National Geographic ]