Végzetes baleset a Zenobián
KülföldMegtalálták annak a férfi búvárnak a holttestét, aki október végén tűnt el a ciprusi Zenobia roncsán.
A Zenobia egy 172 méter hosszú, svéd gyártmányú ro-ro komphajó volt, amely 1980-ban, első útja során süllyedt el Lárnaka közelében. A 19 és 42 méter között az oldalán fekvő roncs a ciprusi búvárkodás sztárja lett, és a Földközi-tenger egyik legismertebb és leggyakrabban merült roncsa.
A búvár és egy társa a jelentések szerint délelőtt 10 óra körül merült a tengerbe, és a társa később visszatért, hogy riadót fújjon. A Cyprus Mail új jelentése szerint azonban a férfi egy párt kísérhetett a merülésen, és őket küldte fel először.
Bárki is jött fel először a felszínre, először nem törődött vele, és a riasztás csak később történt, amikor az oktató nem a tervezett időpontban bukkant fel. A merülésről készült videofelvételeken látszott, hogy a roncson tartózkodva emelkedési jeleket adott.
A JRCC arról számolt be, hogy "azonnal aktiválták a nemzeti keresési és mentési tervet", és a műveletet szürkületkor felfüggesztették, majd hajnalban folytatták. A művelet befejezéséig a Zenobián nem lehetett további szabadidős búvárkodást folytatni.
A kikötői és tengeri rendőrség (parti őrség), a rendőrség légi műveleti egysége és a Nemzeti Gárda víz alatti egysége tapasztalt búvárcsapatai vettek részt a JRCC által hosszú víz alatti kutatásban, amelyet a sziget számos búvárközpontjából érkező önkéntes búvárok segítettek.
A Zenobia roncsánál eltűnt búvár a 66 éves Dennis Reid, egy tapasztalt búvároktató, aki az Egyesült Királyságban élt. A belfasti volt rendőrfelügyelő Reid és felesége, Olecea 2008-ban költözött a Földközi-tenger keleti részén fekvő szigetre. Paraliminiben éltek, és Protaras közelében Scuba Den (korábban DGR Diving) néven búváriskolát üzemeltettek.
A lap szerint a Zenobia azon részét, ahol a holttestet megtalálták (egyes hírek szerint a gépházban) ritkán látogatott. Andreas Charalambides, a JRCC parancsnoka, akit a Sigma TV interjújában idéztek, kijelentette, hogy a búvár valószínűleg megzavarodott, és "véletlenül került oda".
"Úgy tűnik, hogy az idő szorításában és pánikban volt" - mondta Charalambides. "A roncs feltételei nem könnyűek, a látási viszonyok rosszak, és nehéz lehet megtalálni a kijáratot". Azt is felvetette, hogy a roncs bizonyos területeit a jövőben esetleg be kellene tiltani.
A Zenobia 1980-as elsüllyedése óta a búvárok haláleseteinek száma a helyszínen hat és nyolc közé tehető.
[ divernet.com ]