Több milliárd dollár értékű kincset találtak
KülföldA San José nyughelye sokáig ismeretlen volt, de a kolumbiai haditengerészet végül megtalálta 2015-ben Cartagena partjainál, a pontos helyet viszont titokban tartották.
A San Josét a britek süllyesztették el, és a galleon rengeteg kinccsel merült a hullámsírba – évszázadokkal később pedig megtalálták a roncsot, és a kolumbiai hadsereg most eddig sosem látott felvételeket is közzétett a kincsről.
San José kétségtelenül a világ egyik legértékesebb hajóroncsa, ráadásul a környékén két másik hajót is találtak – derült ki azon a sajtótájékoztatón, amelyen először tettek közzé felvételeket a galleon roncsáról – írja az Insider. A spanyol San José galleon hatalmas kincses rakománnyal indult útnak, amikor 1708-ban a spanyol örökösödési háború során a brit haditengerészet hajói elsüllyesztették. A 64 ágyús vitorlás körülbelül 600 emberrel a fedélzetén, a feltételezések szerint legalább 200 tonna kincset szállított, köztük aranyérméket, ezüstérméket és smaragdokat, mai áron egészen elképesztő 17 milliárd dollár értékben.
A roncs nyughelye sokáig ismeretlen volt, de a kolumbiai haditengerészet tisztjei végül megtalálták 2015-ben Cartagena partjainál, a pontos helyet viszont titokban tartották. Ezért is érdekes a lenti videón megtekinthető konferencia, amelyen Iván Duque elnök eddig még sosem látott felvételeket is bemutatott a kincsekről.
A felvételeken aranyérmék, kínai porcelánok, kardok és ágyúk is láthatóak. Iván Duque elmondása alapján most a kincsek kiemelését tervezik, egyben szeretnék a későbbi feltárási munkálatokat is biztosítani anyagi szempontból. A felvételeket egyébként az elmondások szerint egy pontosan meg nem nevezett, de távirányítós, csúcstechnológiájú eszköz készítette, amely körülbelül 1 km mélyre süllyedt le a roncshoz. A felvételek annyira tiszták, hogy még az ágyúkon is láthatóak a feliratok – ezek szerint ezeket 1655-ben öntötték a spanyol Sevilla és Cádiz városokban. A roncs megfigyelésekor tehát két további hajóroncsot is találtak: egy gyarmati hajót és egy szkúnert, amely a feltételezések szerint az 1800-as évekből származik.
A San José a 2015-ös felfedezése óta élénk jogi csata tárgya – Kolumbia mind a roncsra, mind pedig a rakományra igényt tart, de másként gondolja ezt Spanyolország, mivel szerintük a hajó eredetileg az övék volt, és az UNESCO víz alatti kulturális örökségről szóló egyezményére hivatkoznak. A rakomány azonban legalábbis részben zsákmány különböző dél-amerikai országoktól, amelyek ezért szintén igényt tarthatnak a kincsre.
[ raketa.hu ]