Rozsdásodó lőszerek mérgezik Európa tengereit
Külföld1975-ig a világ országai rendszeresen dobtak ki elavult vagy használhatatlan lőszereket a tengerfenékre.
A 20. század folyamán számtalan robbanó lőszer veszett el vagy került szándékosan a tengerfenékre az európai partok mentén. Ahogy rozsdásodnak, mérgező vegyi anyagokat bocsátanak ki, amelyek szennyezik a tengervizet. A tudósok még nem tudják megmondani, hogy ezek mennyire veszélyesek a tengeri élővilágra és az emberi egészségre.
1975-ig a világ országai rendszeresen dobtak ki elavult vagy használhatatlan lőszereket a tengerfenékre. A lőszerek lerakási helyét gyakran rosszul dokumentálták.
Becslések szerint csak az Északi- és a Balti-tenger németországi területein mintegy 1,6 millió tonna hagyományos lőszer és több mint 200 000 tonna vegyi fegyver található.
A második világháború vége óta legalább 50 000 tonna vegyi fegyvert dobtak a Balti-tengerbe. Halálos mérgek - például mustár- és könnygáz, ideg- és fulladásgátló vegyi anyagok - szivárognak a Balti-tengerbe, amely már most is a világ egyik legszennyezettebb tengeri ökoszisztémájának számít.
A fel nem robbant lőszerek a tengeri iparágakat is fenyegetik, ezért egyre nagyobb a nyomás e veszély felkutatására, nyomon követésére és enyhítésére. Az Euronews Ocean csapata csatlakozott egy kutatási expedícióhoz, amely a Balti-tengerben, Kiel partjaitól néhány kilométerre lévő lerakóhelyet tanulmányozta.
Aaron Beck, a GEOMAR Helmholtz Óceánkutató Központ (Kiel) vízi biogeokémiai kutatója vezeti a tudományos hajóutat.
"Hagyományos robbanóanyagok - például TNT - és vegyi fegyverek kombinációjáról van szó" - mondja az európai tengerekben szétszórt lőszerlerakókról. A Kiel környéki partvidéket nem érintik jelentősen a vegyi fegyverek. Itt található azonban az egyik legnagyobb hagyományos lőszerlerakó - Kolberger Heide -.
Az EU által finanszírozott BASTA és ExPloTect projektben dolgozó kutatók víz alatti drónokkal és innovatív vegyi detektorokkal vizsgálják a Kolberger Heide tengeri lerakóhelyet. Csak ezen a területen mintegy 30 000 tonna rozsdásodó tengeri akna, légibomba, torpedófej és egyéb lőszer található, nagy halmokban vagy a tengerfenéken szétszórva.
Az embereket és a tengeri ökoszisztémákat fenyegető veszély mértékét, valamint a tengervízbe jutó toxinok lehetséges hosszú távú hatásait még nem ismerjük teljes mértékben.
Aaron Beck óvatos. "Azt tudjuk, hogy a vegyi anyagok kijönnek a lőszerekből, és bekerülnek az élőlényekbe. Tehát jó esély van arra, hogy a tenger gyümölcseibe is bekerül, és így az emberek is ki lehetnek téve ennek - de erről az aspektusról még nem tudunk túl sokat" - mondja.
A tudósok remélik, hogy a mérgező hulladéklerakók feltérképezése segít majd abban, hogy a jövőben megvalósítható módot találjanak a felszámolásukra.
[ euronews.com ]